Bár sokaknál csak negyedévente következik be a nagytakarítás, ott, ahol van kisállat, kisgyermek és allergiás beteg, érdemes sűrűbben is beiktatni. Ilyenkor viszont ajánlott még az utolsó csempesarkat is lemosni, az utolsó játékot is leporolni, a lakás legkisebb zugát is felporszívózni, hiszen sosem tudhatjuk, hol lapulhat a baj.
8. Füstelvezetés
A levegő semlegesítéséhez, méregtelenítéséhez elengedhetetlen egy jó minőségű pára-és szagelszívó a konyhába. Amellett, hogy elvezeti a levegőben lévő káros anyagokat, és csökkenti a helyiségben a nedvességet, nem csupán az allergia kialakulásának kockázatát csökkenti, hanem a rákét is!
9. Ügyeljünk a hűtőre is!
Persze, a hűtőszekrény tisztítása az otthoni nagytakarítások elengedhetetlen része, de kevesen gondolnak rá, hogy a belekerülő élelmiszereken mennyi szennyeződés van. A legjobb, ha a zöldség és a gyümölcs már megtisztítva kerül be a hűtőbe, de például a műanyag csomagolással rendelkező termékeket is áttöröljük egy nedves ronggyal. A romlandó élelmiszereket pedig érdemes légmentesen lezárni, hiszen ha bármelyik penészedni kezd, könnyedén megfertőzheti a hűtőt és a benne található többi ételt is.
10. Függönytisztítás
A függönyökben is verhetnek tanyát aprócska élősködők (az atkáktól a gombákon át a tetűig szinte bármi), ezért ügyeljünk a rendszeres tisztításra!
11. Vákuumos porszívás
A HEPA egy nemzetközi rövidítés, a „High Efficiency Particulate Air Filter” kifejezés rövidítése. Gyakorlatilag egy vákuumszűrős porszívó, mely a poratkák, vegyi anyagok és pollenek féle allergénektől óvja meg otthonunkat, ráadásul még energiatakarékos is.
12. Hőmérséklet ellenőrzése
A hőmérséklet és a páratartalom rendszeres ellenőrzése rendkívül fontos lehet az allergiával és/vagy asztmával küzdők otthonában, és a kisgyermekek miatt is érdemes odafigyelni. Egy hűvös, nedves lakásban ugyanis könnyebben kezd el penészedni a fal, és sajnos a poratkák is jobban érzik magukat – márpedig ha ezek a nem túl kedves házi kedvencek elszaporodnak, bárkinél allergiás megbetegedést idézhetnek elő. Sőt, a meleg, párás környezetben súlygyarapodásra is hajlamosabbak vagyunk! Szerencsére a hőmérő ott lapul szinte minden háztartásban, de érdemes beszerezni egy úgynevezett „higrométert” is (páratartalom, avagy légnedvesség-mérőt). Ez nem túl nagy befektetés, mert bár léteznek több tízezres műszerek, néhány ezer forintért már könnyen hozzájuthatunk egy otthonra bőven megfelelő darabhoz. A lakás ideális páratartalma egyébként 35-50% körül mozog.
Szólj hozzá a cikkhez