14. Megfázás: Nem lehet elégszer hangsúlyozni: az alváshiány rést üt az immunrendszer pajzsán! Ergo: minél kevesebbet alszunk, annál több betegséggel fertőződhetünk meg. Sokkal nagyobb valószínűséggel fázik meg az, aki 8 óránál kevesebbet alszik, ezt kutatók is bizonyították.
15. Gyomor-bélrendszeri problémák: Az Egyesült Államokban kétszer olyan nagyobb valószínűséggel kapják el a Crohn-betegséget, akik skippelik az alvást. Ugyanilyen gyakori szenvedtető a gyulladásos bélbetegség (IBD) is.
16. Autóbaleset: Az álmos vezetés igen veszélyes. Elég egy rossz mozdulat, egy lassú reakció: és máris kész a baj! Sajnos a volán mögött ülők ezt sokszor alábecsülik, így nem csoda, ha tele vannak a híradók ilyen balesetekkel. Pedig ugyanannyi katasztrófához vezet, mint az ittas vagy a drogos vezetés!
17. Csökkenő libidó: A tesztoszteron fontos eleme a szexuális vágy kialakulásának – nőknél és férfiaknál egyaránt. A számtalan fizikai negatívum mellett (fáradtság, lassúság, stb.) már a libidót is jelentősen csökkentheti az alváshiány. Arról nem is beszélve, hogy egy párnák között szunnyadó, kimerült partner sajnos nem annyira tud izgató lenni.
18. Fájdalom: Logikus, hogy a krónikus fájdalomban (akár testi, akár lelki) szenvedő emberek kevés időt fordítanak alvásra. Pedig nyilván ők lennének a legboldogabbak, ha ez végre sikerülne. Érdekes, de maga az alvásmegvonás is idézhet elő fájdalmat, illetve növelheti a már meglévőt.
19. Diabétesz: Ébren lenni, amikor a szervezetünk csakis arra vár, hogy helyre tegye az anyagcserét: nem valami bölcs dolog. Sajnos ez növelheti az inzulinrezisztencia kockázatát (az az úgynevezett pre-diabétesz), amiből kialakul a 2-es típusú cukorbetegség.
20. Hanyagság: Ha fáradtak és kimerültebbek vagyunk, nagyobb valószínűséggel teszünk magasról mindenre. A munkánkra is. De ugye egyáltalán nem vicces, hogy a sebészek is 20-32%-al több hibát ejtenek műtét közben, ha nem pihenik ki magukat?
21. Rák: Bár még mindig nem teljesen tudunk mindent a rákról, és számtalan típusa létezik, azt már sikerült bizonyítani, hogy az alváshiány megnöveli a kialakulásának kockázatát. Ez főleg a vastagbél- és az emlőrák esetében igaz.
22. Memóriával kapcsolatos problémák: Az alváshiány hosszú távú memóriakárosodást okozhat: az emlékezetzavar szinte minden felnőttnél megfigyelhető. Ez nem meglepő, mivel alvás közben dolgozzuk fel az információk többségét. Ilyenformán a kínzó alvásmegvonás az Alzheimer-kórral cinkos lehet.
23. Genetikai zavar: A rossz alvás valóban károsítja a normális genetikai aktivitást. Egy 2013-as vizsgálat szerint, ha valaki egy héten át 6 óránál kevesebb időt tölt a párnák közt, az legalább 700 gén elváltozásához vezet! Olyanokéhoz is, amik az immunrendszernek és a stresszkezelésben segítenek.
24. Boldogtalanság és depresszió: Egy Nobel-díjas pszichológus, Daniel Kahneman végzett kutatást ebben a témában. Összesen 900 dolgozó nőt vizsgáltak, akik részletes naplót vezettek napi tevékenységeikről és hangulatukról. Igazából ő jött rá, hogy nem a pénz boldogít! Volt a nők között még 60.000$-os bevételkülönbség is, mégsem a gazdagok nyerték a boldogságfutamot. A pénznél sokkal fontosabb tényezőnek számított a kevés alvás! Nem véletlen, hogy az emberek szeretnek aludni: kifejezettebben boldogabbak, az alvászavar pedig stresszhez és depresszióhoz vezet.
25. Halál:Ezen nincs mit magyarázni: elég, ha az előző 24 érvet végiggondoljuk. A szervezetünk egy csodálatos gépezet, amit óvni és ápolni kell, különben összeomlik. A telefonodat is felteszed töltőre, ha lemerül, ugye? Na, akkor gondolj egy kicsit magadra is, és aludj annyit, amennyi jól esik!
Szólj hozzá a cikkhez