A belső én gyógyításának 6 lépése
Írj egy listát, hogy mit tudsz irányítani: A betegség vagy sérülés a kiszolgáltatottság és sérülékenység érzését keltheti, de a gyógyulás jelentős mértékben a te kezedben van. Ha kiemeled azokat a tényezőket, amelyeket magad is irányíthatsz, segít abban hogy jobban érezd magad, aminek ismét csak pozitív fizikai hatásai vannak. Írj fel három megvalósítható célt, amelyek segítenek a gyógyulásban. Az én listám élén szerepel napi 10 000 lépés séta, ötszöri gyümölcs és zöldség fogyasztása, és az esti meditáció. Az egészségügyi állapotodnak megfelelően a listád tartalmazhat heti jógaórát és lefekvést este tíz órakor hétköznap. Érted a lényeget: a céljaid legyenek elérhetőek. Majd írj le három dolgot, amelyet megtehetsz a héten, hogy elérd a kitűzött célokat. például szükséged lehet egy bébiszitterre, hogy elmehess a jógaórára, vagy segítséget kell kérned a házimunkában, hogy korán ágyban lehess. A hét végén – mondjuk vasárnap este – jegyezd fel az előrelépést, hogy mely célokat sikerült elérned és mi segített ebben. Ha mindezt papírra viszed, nem csak abban segít, hogy motivált maradj, de egyben pozitív visszajelzést is nyújt.
Tápláld az agyad pozitív üzenetekkel: Kapcsold be a televíziót, szörfölj az internetem, hallgasd a rádiót, olvass újságot és tucatjával találkozol felkavaró történetekkel. Gyógyulás közben fontos ezeknek a negatívumoknak a kiszűrése, melyek szükségtelen stresszt okoznak. Valós erőfeszítésre van szükség, hogy felvedd a harcot ezekkel pozitív, nyugtató üzenetek segítségével, de mégis lehetséges. Olvass például megerősítő hangulatú könyvet, vagy egy történetet mely happy enddel végződik. Hallgass vidám zenét. Kérd meg a barátaidat, hogy mondjanak el egy viccet, vagy meséljenek el egy mókás történetet, ha felhívnak vagy beugranak hozzád. Most ne nézz híradót, ne olvass újságot. Próbálj meg naponta legalább két-három olyan dolgot csinálni, ami pozitív üzeneteket küld az agyadnak, így javítasz a hangulatodon és támogatod tested a gyógyulásban.
Mozogj minden nap: Ha az edzést tablettába lehetne csomagolni, kétségtelenül ez lenne a lehető legnépszerűbb gyógyszer. Mindenki tudja, hogy a mozgás egészségesen és jó erőben tart, de a kutatások azt is kimutatták, hogy segíthet a gyorsabb gyógyulásban, valószínűleg azért, mert erősíti az immunrendszer aktivitását. Néha nehéz lehet motiválni magad a mozgásra, különösen, ha fáradt és gyenge vagy, viszont minden apró testmozgás segíthet a testednek és javíthatja a hangulatodat (kérdezd meg az orvosod, hogy mi biztonságos számodra). Egyik igen fájdalommentes módja a testmozgásnak becsempészésének a mindennapokba, ha telefonálás közben mozogsz. Sétálj, miközben beszélsz – még ha csak a ház körül is. Az egészséges emberek számára napi 10 000 lépés a cél. viselj lépésszámlálót és próbáld ki. Látod majd, ahogy a lépések összeadódnak és nem sokára megdöbbenten veszed észre, hogy mennyivel jobban és aktívabban érzed magad.
Tedd prioritássá az alvást: Az alvás tested természetes védelme a fertőzésekkel szemben, így különösen fontos, hogy gyógyulás közben aludj éjszakánként hét-nyolc órát. Néhány kulcsfontosságú szokás: minden nap feküdj le azonos időpontban. Ez segíthet abban, hogy mielőbb elaludj, mivel a tested hozzászokik a napi rutinhoz. Tedd a hálószobádat egy relaxáló térré, melyet elsősorban alvásra használsz. Olvasni is jó, de kerüld az internetet, a televíziót vagy a stresszes telefonbeszélgetéseket az ágyban! Kerüld azon szokásaidat, melyek megnehezíthetik a kiegyensúlyozott alvást, így a nehéz ételeket vagy az alkoholt lefekvés előtt. Általános a beteg vagy sérülést szenvedett emberek esetében az alvászavarok fellépése, többek közt amiatt, mert számos gyógyszer befolyásolja az alvást. Beszélj alvási szokásaidról és általános energiaszintedről orvosoddal, hogy segíthessen neked abban, hogy minél jobban érezd magad.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez