A képesség, hogy átérezzük a másik ember helyzetét - Miért fontos az empátia?
Felpróbálja mások életét
Ha úgy gondolod, hogy a felmászás extrém sport, akkor biztos nem próbáltad még az empátiát! Ha megpróbálod magad jobban belevonni mások élethelyzetébe, rájöhetsz, hogy ez nem csupán jobb és megértőbb emberré alakít, hanem neked is jót tesz.
Sok empatikus ember utazik fejletlen országokba, próbája megérteni másik nációk gondolkodásmódját és vallását, sokan csinálnak olyan dolgokat, amik egyébként nem nagyon illeszkednek az ő életmódjukba. Ezek a tapasztalatok segítik elő legjobban, hogy megértsék mások helyzetét.
Figyelnek és megnyílnak
Mind jól tudjuk, hogy a beszélgetések nem csak szavakból állnak, hanem a kimondott dolgok mellett non verbális jelentésrétegekből tevődnek össze. Az empatikus emberek tehát nem csak arra figyelnek, ami elhagyja a másik száját, hanem arra is, hogy mit érezhet közben, mi húzódhat a hangosan kimondott gondolat mögött.
Emellett tudják, hogy ahhoz, hogy a másik megnyíljon előttük, nekik is meg kell mutatniuk gyengeségeiket, hogy erős emocionális kapcsolódást hozhassanak létre.
Inspirálnak másokat és tesznek a változásért
Csakis empátián keresztül lehet elérni jelentős változásokat. Az empatikus emberek megértik a közösség problémáit és tenni akarnak a jobb világért.
Roman Krznaric társadalom filozófus szerint a 20. század az önelemzés kora volt, amikor a legjobb módja annak, hogy megértsük önmagunkat az volt, hogy minél jobban elemeire szedjük érzéseinket. Szerinte a 21. század a magunktól kívüli világ, vagyis az empátia kora kellene, hogy legyen.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez