A kialvatlanság következményei - ezekre számíthatsz
Életünk folytonos rohanásból áll. Ehhez rengeteg energiára van szükség, viszont alig jut időnk pihenni a számtalan elfoglaltság mellett. Hiszen ma már egész nap elérhetőek vagyunk online, és a több műszakos munkavégzés is elterjedt. Mindenki tudja, mennyire fontos az alvás, ám sokszor hajlamosak vagyunk elhanyagolni ezt a tevékenységet. Most megtudhatod, milyen kockázatokkal jár, ha elblicceled a pihenést!
Ingerlékenység: Ha sok negatív inger, érzelmi krízis ér, akkor nehezebb elaludni. Folyton a megoldáson kattog az agyunk, rémálmaink lesznek, és ezt a negativitást magunkkal cipeljük a hétköznapokba is. Ha viszont szépen kialusszuk a bajt, és nem rágódunk rajta a tudatalattinkkal, sokkal derűsebb napokra számíthatunk. Tiszta fejjel, pihent aggyal ugyanis könnyebb átlátni minden problémát, és a környezetünket sem haragítjuk magunkra!
Fejfájás: Bár a tudósok még ma sem tudják, pontosan milyen kapcsolat van a kevés alvás és a fejfájás között, az összefüggésre majd’ száz éve rájöttek. A migrénre hajlamos emberek 36-58%-ára jellemzőbb ilyen eseteken a reggeli fejfájás, de megesik, hogy épp a migrén miatt nem képesek elaludni. Szóval ez egy örök körforgás, és a koffeines löttyökkel való felfegyverkezés csak ront a helyzeten!
Nehezíti a tanulást: Nemcsak a felnőttek, hanem a diákok többsége is túlhajszolt. Ez régóta probléma a kamaszok körében, hiszen már kiskortól kezdve korán kell kelniük, délutánig koptatják az iskolapadot, és ha jól akarnak teljesíteni, ezek után kénytelenek késő estig a könyvek fölé görnyedni. Több tanulmány is kimutatta, hogy nincs ez így rendben: ha a diákok egy icipicit később mennének suliba, mondjuk 7:30 helyett 8:30-ra, akkor legalább 2%-al jobban teljesítenének matekból!
Súlygyarapodás: Sajnos, aki hosszútávon keveset alszik, annak előbb-utóbb hormonzavara lesz. Ez alapvetően megnöveli az étvágyat, sőt, ilyenkor az ember hajlamosabb a magas kalóriatartalmú nasik felé kacsintgatni. Egyszerű a képlet: több ébrenlét = több kaja. A gond az, hogy fáradtan kevésbé égnek a kalóriák, így ha felkúszik egy kis háj, az ott is marad.
Látásromlás: Ha az ember alvászavarban szenved, sokszor csak fekszik a sötétben és meredten bámul maga elé. Mi mást is tehetne, ha már Álommanó időtlen idők óta nem képes meglátogatni? A sötétség viszont egy torzult valóságot mutat, meg kell hát erőltetni a szemet, hogy lássunk is valamit benne. Ez alagútlátással, kettős látással jár, és megnövelheti a hallucináció kockázatát!
Szívbetegség: Minél kevesebbet alszik valaki, annál magasabb lehet a vérnyomása. Egy kutatás során megesett, hogy 88 órán keresztül tartották ébren az embereket, akiknek nem csoda, hogy az egekig emelkedett a vérnyomása, de még a rendszeresen 4 órát alvóknak is majdnem olyan rossz adatokat mutatott a vérnyomásmérő.
Lassúság: A reakcióidőt súlyosan akadályozza, ha valaki nem alszik eleget. Fizikailag és szellemileg egyaránt – te sem szeretnéd életedet egy csiga és egy lajhár ötvözeteként tölteni, ugye?
Fertőzés: A hosszantartó alvásmegvonás gátolhatja a szervezet természetes védekező mechanizmusát a mikroorganizmusokkal szemben: például egy nyílt seb sokkal könnyebben elfertőződik. Arról nem is beszélve, hogy a hegek is lassabban gyógyulnak, de még a pattanások is könnyebben elszaporodnak!
Kockázatos döntések: Életünk legfontosabb döntéseit higgadt fejjel kell meghoznunk. Egyetlen rossz lépés, és egész életünkre veszteségesen hathat – így hát, ha fontos esemény közeleg, hidd el, sokkal jobb, ha alszol rá egy nagyot, ahelyett hogy izgalmadban végig ezen kattogjon az agyad!
Vizelet túltermelése: Amikor az emberek békésen szundít az ágyban, akkor lelassul a test normál vizelettermelése. Ez az oka annak, hogy a legtöbben nem járnak ki éjjel pisilni. A kevés alvás „jobb” esetben azt eredményezi, hogy fel-alá rohangálunk éjjel a hálótól a mosdóig, vagy rosszabb esetben (főleg gyerekeknek) húzzunk gumilepedőt.
Figyelemzavar: Órák óta olvasod ugyanazt a pár sort, fel sem fogod, miről énekelnek a rádióban? Nos, a figyelemzavar az alváshiány egyik különösen érzékeny területe. Az ember ilyenkor gyakorlatilag az ébrenlét és az álom között is lebeghet – mondanom sem kell, a megoldás kulcsa letenni voksunkat az alvás mellett!
Kevésbé hatékony vakcinák: A vakcinák általában úgy működnek, hogy ösztönzik a szervezetet antitestek létrehozására a specifikus vírus ellen. De kevés alvás esetén az immunrendszer sérül, már nem képes tökéletesen ellátni a feladatait. Egy tanulmány bemutatta, hogy 8 órányi alvással a Hepatitis elleni vakcina kétszer annyi antitestet termel, az influenza elleni pedig tovább marad hatásos.
Beszédzavar: Nem hiába használjuk az „álomittas” kifejezést: kevés alvás után ugyanis az ember úgy viselkedik, mint egy kótyagos részeg, és úgy is beszél! Sokkal gyakrabban fordulnak elő ilyenkor szóismétlések, monoton beszéd, lassúság vagy klisék.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez