A szeretet 4 pillére a buddhizmus szerint
Kölcsönös figyelem
Amikor két ember élvezi egymás társaságát, a szeretet természetes áramlásának kölcsönös és akadálytalan útjáról beszélünk. Ilyenkor mindkét fél jelen van. Ha igazán időt töltünk a szeretteinkkel, akkor minden figyelmünket rájuk összpontosítjuk, akkor is, amikor beszélnek, vagy éppen megosztják a tapasztalataikat.
Ez magában foglalja azt a képességet is, hogy meghallgassuk és nyitottak legyünk annak ellenére is, amit a másik ember gondol, mond és tesz. A Zen buddhizmus szerint a kölcsönös élvezet nem csak a szerelem minősége, hanem jelenlétének egyértelmű jele is. Kölcsönös figyelem nélkül nincs igazi szeretet.
Szabadság
A buddhizmus szerint, nem lehetünk szabadok a belső béke és egyensúly nélkül. A belső békében élő emberek minden helyzetben nyugodtak és megingathatatlanok. Ez azt jelenti, hogy ha szeretni akarod magadat és másokat, akkor először önmagadban kell rendet teremtened. A belső zavart helyreállítani, amely megakadályozza a pozitív érzések és a harmónia elérését.
A harag és a félelem börtönbe zár, elveszi a belső szabadságunkat. Ha ezeken az érzéseken keresztül dolgozunk önmagunkkal és feldolgozzuk őket, akkor valóban szabadon leszünk képesek szeretni és szeretve lenni. Ha nem, akkor más emberek felé kivetíthetjük a félelmeinket és az elfojtott agresszióinkat, frusztráltságunkat. Amikor elérjük a belső harmónia állapotát, szabaddá válunk, és ezzel egyidőben, lehetőséget teremtünk arra, hogy mások is szabadok legyenek mellettünk. Ez egy óriási felszabadító és támogató erő. Az igazi barátságok, szerelmek, pontosan ezt az érzést adják meg a feleknek.
„Veled végre önmagam lehetek.”
Ahol otthon vagyunk, akivel ennyire jó érzés együtt lenni, tulajdonképpen önmagukba hazatalálni, azzal végtelenül öröm az együttlét. Ezt a hazatalálást csak akkor vagyunk képesek megadni egy másik embernek, ha feltételek nélkül, szabadon elfogadjuk és szeretjük a másikat. Erre pedig csak az az ember képes, aki már önmagának is képes megadni ezt a fajta szeretetet.
A körülöttünk élő társak vagy az élet által közvetített helyzetek, mindig vissza fogják tükrözni, hogy az önszeretetünk útján, mi éppen hol járunk.
A zen buddhizmus szerint nagyon fontos, hogy a belső egyensúlyunkra odafigyeljünk. Ahogyan az is, hogy segítsünk másoknak is a növekedésben és a belső béke megteremtésében. A buddhisták úgy vélik, hogy a szerelem, a szeretet mindig jelen van, függetlenül attól, hogy mi ezt észrevesszük vagy sem. Szerintünk a szeretet hiteles és értékes képviselése, közvetítése, pozitív hatással van a körülöttük lévőkre, mely ösztönzően hat, ugyanezen cselekedetekre.
Instagram ITT
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez