A változatosság gyönyörködtet - Izrael
Megszólal a müezzin, itt az esti ima ideje. A bazár félhomályában a keleti fűszerek és a vízipipa dohányának illata keveredik. Kaphatunk itt sok mindent: arab kézműves termékeket, selymeket és a turistáknak készült kisebb, nagyobb plüss tevéket is. A sikátorban pajeszes, ortodox zsidó bácsi laptop táskával a kezében siet a siratófal felé, arrébb egy ferences szerzetes csuhában, mezítláb temploma fele igyekszik.
Szakmámból kifolyólag sok országban megfordultam már, de kevés város volt rám olyan hatással,mint Jeruzsálem. A három ábrahámi világvallás (izraelita, keresztény és iszlám)hívei élnek itt egymás mellett, egymással egy vastag falon belül, látszólag nyugalomban és harmóniában. Az „Arany Jeruzsálem” már egységes épületeivel is elkápráztat. Még az angol gyarmati időkben rendelték el, hogy a város épületei csak helyi kövekből épülhetnek. Ez a sárgás, aranyszínű kő meghatározza az egész várost, naplementében tényleg aranylik. Ma már csak a házak homlokzatai készülnek ebből a kőből, s bár az ország 65%-a sivatag, errefelé sűrű fenyőerdőket látni mindenütt.
Délután érünk az ősi Jeruzsálem falaihoz, amit még nagy Szulejmán építtetett. Az óvárossal kezdünk, mely zsidó, arab, keresztény és örmény negyedekből áll. Először a Via Dolorosa szent helyeit járjuk végig. Ez a kálvária, azaz Krisztus keresztútjának helyszíne. A tizennégy stáció közül nem tudjuk mindegyiket végigjárni, de a fontosabbakat felkeressük és helyi idegenvezetőnknek köszönhetően, mire Jézus sziklasírjához érünk, már az egész bibliai történetet felelevenítettük. Egy keresztény ember számára felemelő és megindító ezen az úton végigmenni és megérinteni Krisztus szenvedésének helyeit. A Szent Sír Bazilikában, a sziklasírnál óriási sor kígyózik általában, de most nincs főszezon, így pár perc alatt bejutunk. A szent helyeken ferences rendi szerzetesekkel, görög ortodoxokkal, bolgár és román apácákkal is találkozunk. A világ minden szegletéből érkeznek ide zarándokok, akik csendben osztják meg élményeiket.
Egészen más látvány fogad az óvárossal szemközti Olajfák hegyén. Innen gyönyörű kilátás nyílik Jeruzsálemre, a Sion hegyre. A hegyoldalban zsidó temető, alattunk a völgyben keresztény, szemben az óváros falánál pedig arab sírok. Olykor ősi ellenségek nyugszanak egymás mellett.
Jeruzsálem ma a zsidó állam fővárosa, ám ezt csak öt kis ország ismeri el a világon. Mások Tel Aviv-ban működtetik külképviseleteiket, a kormányhivatalok viszont Jeruzsálemben vannak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez