A világ legkülönlegesebb útjai
SS 163 Amalfitana, Campania, Olaszország
A világ egyik leglenyűgözőbb panorámáját kínálja a dél-olaszországi Amalfi-partvidék 80 km hosszú útvonala, mely egyben a világ egyik legveszélyesebb útja is. A kacskaringós pálya Sorrentót és Salernót köti össze, s egy részének alapját még a rómaiak építették. Az útvonal a világ egyik legszebb UNESCO Világörökségi helyszínén, az Amalfi-parton fut végig, s olyan festői városkákat érint, mint Positani, Amalfi, Praiano, Maiori, Scala és Vietri sul Mare. Az útvonal nagy része meredek parti sziklákba vájt, hajtűkanyarokkal tűzdelt nyomvonalat követ, látványos kilátással a Tirrén-tengerre. Azt mondják, ez az az út, amelyet egyszer az életben végig kell járni.
Transzfogarasi út, Szeben és Argeș, Románia
1970-74 között épült a híres Transzfogarasi út (7C jelzésű országút), mely Alsóárpást és Curtea de Argeș falvakat köti össze egymással 151 km hosszan. A festői, s számtalan hajtűkanyarral ellátott útvonal a Fogarasi-havasok vonulatait szeli át; 2042 m magasságig vezet fel, majd egy alagúton halad át a főgerinc alatt. Összesen 578 hídja és viaduktja, és 5 alagútja van, s lavinaveszély miatt kizárólag nyáron van nyitva. Az út terve Nicolae Ceaușescu román diktátor fejében született meg, aki attól félt, hogy a prágai tavasz után a Szovjetunió Romániát is meg akarja szállni. A Transzfogarasi út állítólag a hasonló, dél-tiroli Stelvio-hágó útvonalánál is festőibb, a Bilea-tó mellett vezet, s gyakori vendégei a medvék is.
Atlantic Ocean Road, Møre og Romsdal, Norvégia
Nyugat-Norvégia vadregényes, lenyűgöző partvidékén, Møre og Romsdal megye páratlanul szép szigetein fut keresztül a mindössze 8,3 km hosszú Atlantic Ocean Road. Az út Kårvåg és Vevang városkákat köti össze, miközben keresztül fut a Norvég-tenger szigetein. Az útvonal számos gátból, viaduktból és nyolc hídból áll, mely utóbbi legkiemelkedőbb példája a Storseisundet-híd, melyet – különleges pályavezetésének köszönhetően – a Daily Mail úgy jellemzett, mint az „út a semmibe”. Megépítését már a XX. század elején is tervezték, de csak 1983-ban kezdtek hozzá, s végül 1989-ben nyílt meg a forgalom előtt. Az Atlantic Ocean Road ma nemzeti kulturális örökség és turista útvonal.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez