Az irigység a lélek önmérgezése
De mit irigylünk egyáltalán?
Lényegében bármit, ami a másiknak van és nekünk valamiért nincsen. Leginkább azokra irigykedünk, akik úgymond közelebb vannak hozzánk, vagyis olyasmiket értek el, amiket mi is elérhettünk volna. És ezért is utáljuk őket annyira, mert a saját belső hangunk folyamatosan azt ordibálja - te is elérhetted volna!- . Na, de ahelyett, hogy kihoznánk magunkból a maximumot, inkább a másik sikereit kezdjük kisebbíteni, mert így könnyebb, nem igaz? Az irigység csúcspontját Nietzsche így fogalmazta meg:
Ha én nem kaphatok meg valamit, a világ se kapjon semmit! A világ ne legyen semmi!
Ami annyit tesz nagyjából, hogy inkább egyikünknek se legyen semmilye, de más ne kerüljön fölénybe velem szemben semmi esetre sem. Az ilyen mértékű irigység az önbecsülés hiányából, a kisebbrendűségi érzésből fakad. Az irigység egyébként a legmélyebben a gyengéket és a tehetetleneket érinti, azokat akik képtelenek cselekedni, inkább titokban átkozódnak és rombolnak.
Irigység, kibeszélés, rosszindulat
Talán sokaknak ismerős az a helyzet, amikor belép egy csinos nő a terembe és a többi hölgy rögtön sugdolózni kezd róla. Társasági fikázást követnek el és azért csinálják, mert ha nem tennék, akkor el kellene ismerniük, hogy a nő valóban nagyon csinos, így akaratlanul is maguk fölé emelnék őt és az bizony nagyon fájna nekik. Mondjuk ezzel a viselkedéssel is ugyanezt érik el, maximum nem tudnak róla, de az ilyesfajta rosszindulat akkor tud felébredni bennünk, ha valaki birizgálja bennünk azt az érzést, hogy valamilyen tekintetben fölöttünk áll.
Ha egy nő csattogó fogakkal szidja a másiknak a testi adottságait, akkor abból már tudhatjuk: vetélytársnak tekinti, és megpróbálja lehúzni. De az is előfordul, hogy egy nem annyira előnyös külsejű nő magabiztos fellépést mutat, és ezért kezdi ki a többi: ez esetben a lehúzás célja az, hogy nehogy már azt higgye magáról...! Ilyenkor az irritálja a többi nőt, hogy az illető rendelkezik azzal a pozitív önbecsüléssel, ami lehetővé teszi számára, hogy olyannak szeresse magát, amilyen - ez elképesztően vágyott dolog lehet az irigyei számára.
Milyen érdekes nem igaz? Nem hiába vált mára már szállóigévé az a sokatmondó mondat, ami valahogy így szól - Ami nem tetszik bennem, azt javítsd ki magadban -
Mit tehetünk az irigyek és rosszakarók ellen?
Lényegében velük nem igazán tudunk mit csinálni, mert az ő életük nem lehet a mi felelősségünk. Magunkért viszont, annál többet tehetünk. Dolgozzuk ki magunkban a pozitív önbecsülést, haladjunk a saját utunkon, a saját céljaink felé és ne vegyük át az irigyek terhét. Jegyezzük meg, hogy
vannak emberek, akik tudatosan gerjesztik bennünk azt az érzést, hogy kevesek vagyunk, mert valójában attól félnek, hogy ők kevesek.
Ne hagyjuk magunkat megfutamítani! És ha még többet szeretnénk tudni a témáról, akkor mindenképp vegyük kézbe Dr. Almási Kitti: Irigység, kibeszélés, rosszindulat c. könyvét - garantáltan senkinek sem fog csalódást okozni.
További írásaimat a honlapomon és Facebook oldalamon olvashatod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez