Élet egy bántalmazó kapcsolatban
Sok esetben traumás kötődés alakul ki a sértett és az erőszakot elkövető közt, ami sajnálatot és együttérzést gerjeszt az alárendelt nőben. Nem meri elhagyni, mert úgy érzi, a férfinak szüksége van rá, inkább segítőkész és bizakodó marad. Az sem könnyít a helyzeten, hogy a bocsánatkérés periódusában az erőszakot elkövetők sűrűn fenyegetőznek öngyilkossággal is, ami szintén sakkban tarthatja a nőt. Különösen, ha már vannak közös gyermekek.
A kötelességtudat, a hűség, az esküvőn tett vallási eskü is többnyire maradásra bírja a nőt, nem kevésbé az anyagi függés, a bűntudat, a félelem a bosszútól vagy az egyedülléttől. Pszichológiai tanulmányok ebben a témakörben gyakran említik a tanult tehetetlenség fogalmát, amikor az alacsony önértékeléssel rendelkező, egyébként is minden szempontból alárendelt úgy gondolja, kevés ahhoz, hogy a sorsát önerőből irányítsa. Helyette homokba dugja a fejét és fuldoklik egészen addig, amíg már végleg elfogy minden levegő.
Hogy is törhetnénk pálcát azok felett, akik a legkevésbé sem mazochizmusból tűrik egy pszicho- vagy szociopata társ mellett a szenvedéseket? A bántalmazott nők egyszerűen csak saját korlátaik és érzelmeik rabjai, amiknek szorításából egyedül képtelenség szabadulni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez