Hogyan tudjuk saját magunkat megnyugtatni, ha szorongással küzdünk – avagy 4 hatékony technika, amit bárhol, bármikor alkalmazhatsz
Bár a stressz és a szorongás elkerülhetetlen velejárója az életnek, létezik jó pár hatékony módszer, melyekkel saját magunkat nyugtathatjuk meg, és amelyekkel kezelhetjük a szorongásunkat. Az alábbiakban felvázolunk néhány gyakorlatot.
Mi is a szorongás pontosan?
A szorongás egy bizonytalan kimenetelű esemény miatti aggodalom, rettegés vagy nyugtalanság érzésének összessége. Mindezt pedig különböző fizikai megnyilvánulások kísérhetik pl. remegés, émelygés, pánikrohamhoz hasonló testi tünetek, akár légszomj. Habár úgy tartják, hogy a szorongás általában véve természetes válaszreakció bizonyos helyzetekre, sajnos elmehet egy olyan irányba, ami már veszélyes, sőt az egészségünkre is veszélyes. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ezen kívül a szorongás gyakori kognitív tünetei közé tartoznak az alvással kapcsolatos nehézségek, vagy a koncentrációs nehézség, illetve a feszült, ingerlékeny vagy nyugtalan érzés, valamint a könnyű fáradtság és gyengeség.
Ha hagyod, hogy a szorongásod elhatalmasodjon anélkül, hogy megfelelően kezelnéd, a fenti tünetek még súlyosabbá válhatnak. Ezenkívül hatással lehet a partnereddel, családoddal, barátokkal való kapcsolataidra, és akadályozhatnak a megfelelő munkavégzésben is. A szorongás kezeléséhez próbálj ki egyet vagy többet az alábbi önnyugtató gyakorlatok közül.
Írd fel az aggodalmaidat egy papír fecnire, majd zárd egy befőttesüvegbe
Írd fel tehát az aggodalmaidat egy papírra, majd hajtsd össze. Ezt követően tedd az összehajtogatott papírt az üvegbe. Végül pedig tedd rá a fedelet az üvegre, és tedd el az üveget magát.
Ez a gyakorlat végezhető irányított képzelet segítségével vagy tollal, papírral és egy újrahasznosított befőttesüveggel. Az aggodalmakkal teli lezárt befőttesüveg fizikai félretétele és az útból való eltávolítása azt szimbolizálja, hogy irányítod az aggodalmakra adott reakcióidat és elengeded őket.
Pozitív megerősítések
A pozitív megerősítések rövid, erőteljes kijelentések, amelyek segítenek megkérdőjelezni a negatív gondolatokat. A megerősítések növelik az önbizalmunkat, és segítenek a pozitívumokra összpontosítani, ahelyett, hogy a negatívumokon rágódnánk. Gyakorlásra van szükség, de idővel észre fogod venni a változást. Kezdd azzal, hogy egy olyan megerősítést választasz ki, amelyre erősen szeretnél összpontosítani, például:
„Ebben a pillanatban földön járónak érzem magam.”
„Nem én vagyok a gondolataim.”
„A mai napra koncentrálok, egyszerre csak egy dologra.”
„Méltó vagyok a szeretetre.”
„Bízom magamban.”
„Engedélyt adok magamnak, hogy szünetet tartsak.”
„Elengedem a mérgező és negatív gondolatokat.”
Ismételd el lassan, öt-tízszer a megerősítéseidet, engedd meg magadnak, hogy valóban érezd és magadba szívd az üzenetet. Minden egyes ismétlés között lélegezz mélyeket, hogy még jobban kapcsolódj a testedhez az adott pillanatban.
Naplóírás
A naplóírás segíthet feldolgozni a gondolataidat és érzéseidet, valamint lehetővé teszi, hogy új szemszögből lásd őket. Akár egy másnapi teendőlistát jegyzetelünk, akár egy hosszabb elmélkedést írunk, a naplóírás segít lelassulni, megnyugodni és perspektívába helyezni a kihívásokat. A naplóbejegyzés formázásának különböző módjai vannak. Készíthetsz egy szimpla listát, de akár versben is hangot adhatsz az érzéseidnek. Ez az önmegnyugtató technika különösen hatékony abban a pillanatban, amikor úgy érzed, hogy a stressz és a szorongás fokozódik.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez