Mi teszi tönkre a kapcsolatokat?
A domina
Míg a kritikus emberek azt gondolják, hogy segítenek egy másik ember hibáinak vagy hiányosságainak felidézésében, kevés figyelmet fordítanak az ezek után ténylegesen bekövetkezett eseményekre. A kritikus a kapcsolat domináns személyiségévé válik a kapcsolatban és a kritizálandó személy lesz az alázatos személy. Bár azt gondolhatjuk, hogy minden kapcsolatnak van egy "alfa" személyisége és a kevésbé domináns személyiség is jelen van a másik partnerben, ez nem jelenti azt, hogy az emberek azt akarják érezni, hogy valaki megpróbálja irányítani őket. Arról nem is beszélve, hogy egy igazán jól működő, hosszútávon működő kapcsolatban, a felek nem alá és fölé rendelt viszonyban élnek, hanem egymás mellett.
Értékesnek szeretném érezni magamat
Amikor a kritikával találjuk magunkat szembe, több dolog is hat a pszichénkre, amik miatt azt érezzük, hogy nem vagyunk elég jók, elég értékesek a másik szemében. Ez akkor is így van, ha például a férfi azért dolgozik, hogy ételt tegyen az asztalra, de partnere kritizálhatja őt, mert mindig távol van otthonról. Ha hasonló dolguk miatt bíráljuk a társunkat, akkor ez számára azt fogja jelenti, hogy nem értékeljük sem őt, sem a vele fenntartott kapcsolatot.
A kritika mérgezi a kapcsolatainkat, akkor is, ha önmagunkat hibáztatjuk. A hiány helyett koncentráljunk arra, ami jó ebben a kapcsolatban és dicsérjük meg egymást többször. A problémák megbeszélésénél pedig az együtt, a „mi” érzésben maradjunk az „én” helyett és próbáljunk meg ebből kiindulva, szeretettel, türelemmel és elfogadással kommunikálni a partnerünkkel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez