Miért ébredsz fel az éjszaka közepén?
Túl sok alkoholt fogyasztottál elalvás előtt
Igen, az alkohol képes arra, hogy gyorsan elaludj, de az alvás az már egy másik kérdés.
Úgy tűnik, hogy az alkohol a REM alvás szakaszát csökkenti, így az igazán mély, pihentető alvástól foszt meg.
Nem mozogsz eleget
Ha az éjszaka közepén felébredsz, az edzőterembe járás is egy megoldás lehet a számodra. Kutatások kimutatták, hogy aki rendszeresen, mozog, sportol, reggel vagy este sokkal pihentetőbb alvásban részesül éjszaka. Szóval kezd a napodat egy kis mozgással vagy ha teheted délután ugorj le a konditerembe, biztos, hogy nem fogsz utána felébredni az éjszaka közepén.
Korral jár
Az 1990-es években a tudósok azonosítottak egy apró agyi szakaszt, amely az egerek alvásának be- és kikapcsolójaként működik. Nemrégiben a tudósok ugyanezt az alvásszakaszt megtalálták az emberi agyban is. Sajnos, ahogy öregszünk, veszítünk ezekből az agysejtekből. A sejtek aktivitása és az alvásmintáink között szoros összefüggések vannak. Ezért van az is, hogy ahogy öregszünk, újra szükségünk van egy kis délutáni pihenésre, ahogyan a gyermekeknek is még.
Alvási apnoe
Az alvási apnoe szindróma a leggyakoribb alvásfüggő légzészavar, amely a garat alvás alatti ismételt elzáródása következtében alakul ki. A betegség hátterében lévő garatelzáródás kizárólag alvás, illetve szendergés közben alakul ki. Az alvási apnoe szindrómában kialakuló légzéskimaradások végét egy jellemző jelenség, az úgynevezett horkantás jelzi. Ilyenkor az alvó ember összetapadt garatizmai hirtelen megnyílnak és nagy mennyiségű levegő áramlik a légutakba. A légzéskimaradás következtében fellépő „fulladásoknak” minden esetben az idegrendszer vet véget. Ez általában néhány órával az elalvás után történik és szájszárazságot, fejfájást, mellkasi fájdalmat érzékelhetsz, amikor felébredsz.
Szorongás vagy depresszió
Mindkettő az alvászavar gyakori oka, aminek eredménye, hogy nyugtalanul, éberen alszol, esetleg felébredsz. Bár mindenkinél előfordulhatnak gyengébb szorongási tapasztalatok, ha ez ettől súlyosabb, érdemes szakemberhez fordulni, hogy segítsen ennek a feloldásában. Az is segíthet, ha elalvás előtt különböző relaxációs technikákat végzel, például légzés-, koncentrációs gyakorlatot vagy meditációt.
Egy jó alvással semmi sem érhet fel, az egész napunkat meghatározza, ezért érdemes komolyan venni az alvászavarokat és amennyiben lehetséges, mielőbb orvosolni, hogy újra kiegyensúly
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez