Miért jó meditálni? - A meditáció jótékony hatásai
A Meditáció jótékony hatásai
Az agy egészséges működése és a hangulat stabilizálása
A meditációnak rengeteg jótékony hatása van az agy egészséges működésére. Sokkal jobban tudsz koncentrálni a hétköznapi feladataidra, sokkal éberebb leszel tőle és ma már számos kutatás bizonyítja, hogy azok az emberek, akik rendszeresen meditálnak, agyuk nagyobb százalékát képesek használatba venni. Mind ezek mellett, a hangulatod stabilizálódik, csökken a stresszfaktorod, egyre kevesebb dolog lesz képes kizökkenteni téged a középpontodból. A téged érő érzelmi hatásokat is jobban kezeled majd, mint korábban, csökkentve ezzel a depresszió kialakulásának kockázatát vagy gyógyulását.
Szorongás
A meditáció annyira jó hatással van a hangulatunkra, az általános viselkedésünkre, annak szabályozására és kiegyenlítésére, hogy valóban pozitív hatást gyakorolhat a szorongásos zavarokra. A meditációban elért nyugalmi állapot, az agyban képes olyan receptorokat aktiválni, hormonokat felszabadítani, amelyek felelősek a motivációinkért, a lelkesedésünkért, a jókedvünkért. Ezek az érzések pedig segítenek a félelem érzetünk, bizonytalanságunk helyreállításában.
A Wisconsin-i Egyetem tanulmánya azt mutatta ki, hogy azok, akik rendszeresen gyakoroltak meditációt, észrevehetően csökkentették a szürkeállományukat, az agy olyan részeiben, ahol, a szorongás és stressz kialakulása kimutatható.
Csökkenti a pánikroham esélyeit
A meditáció szinte mindent segít kezelni, az általános stressztől, a diagnosztizált szorongásos rendellenességekig, ugyan így segíthet csökkenteni a pánikroham kockázatát is. Az American Journal of Psychiatry, egyik legkiemelkedőbb tanulmányában, 22 szorongásos zavarban szenvedő beteg közül 20 jelentős javulást észlelt a pánikrohamok szorongásában és kockázati tényezőiben, mindössze 3 hónapig tartó meditáció után.
Csökkenti a szükséges alvási mennyiséget
Igen, nem ámítás. A rendszeresen meditálók sokkal kipihentebbek, koncentráltabbak, még kevés alvás után is. Ugyan is, egy idő után, a rendszeres meditációval az életünkben, sokkal kevesebb időre van szükségük, hogy testünk az alvással regenerálódjon. A meditációs tudatállapot olyan agyhullámra kapcsol át minket, ahol az egész „rendszerünk” újra töltődhet, sokszor eredményesebben, mint egy 7-8 órás alvás.
Javítja az információfeldolgozást
Tudtad, hogy a meditáció segíthet az információ gyorsabb feldolgozásában és a döntéshozatali képesség növelésében? Egy tanulmány az UCLA egyetem laboratóriumaiból arra a következtetésre jutott, hogy az emberek, akik rendszeresen meditálnak, azok agykérgei nagyobb mennyiségben fogadják be a beáramló információt és ez összefügg az agyad információfeldolgozásának képességével. Ez a tanulmány, azt is jelezte, hogy a meditáció segít a kéreg ugyanazon részében, ahol a döntéseink végbe mennek.
Növeli az érzelmi intelligenciát és a mentális erőt
Dr. Ron Alexander könyvében rámutat arra, hogy a meditáció segít megragadni az elméd igazi erejét, és nagy mértékben növeli az empátiát, mivel tudatunkban bekapcsolja az eredendő egység állapotot. Ez által sokkal figyelmesebbek leszünk a környezetünkre, más szemszögből viszonyulunk embertársainkhoz, mint korábban, amikor individuális lényként tekintettünk önmagunkra (A „csak én számítok” helyett, elkezdünk úgy gondolkodni, hogy „mindenkinek jó legyen körülöttem”).
Javítja a memóriát
Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a meditálóknak hosszú távon segíthet a szürke állomány javításában az agy területén, amely a tanuláshoz, az információmegtartáshoz és a memóriához tartozik. Mivel a meditáció a memória javításában is szerepet játszik, a tesztek azt is kimutatták, hogy a meditáció segíthet a tanulás sebességének felgyorsításában és az új készségek, új információk megtartásában.
Növeli a kreativitást
A hollandiai Leiden Egyetem úgy találta, hogy a tudatosság és a meditáció javítja a kreativitást az egyének fejében. Egy Meditáció után nem csak kiegyensúlyozottak vagyunk, hanem energetikusabbak is. Az agy élénk működése és tudatunk tágulása révén, olyan ötletek szabadulnak fel elménkben, melyekre eddig nem is gondoltunk.
Csökkenti a vérnyomását
A kísérletek és az orvosi kutatások azt mutatták, hogy a zen meditáció bizonyítottan csökkenti a magas vérnyomást. Egy másik kísérlet azt mutatta ki, hogy amikor a magas vérnyomású betegek mindössze 3 hónapig gyakoroltak meditációt, a 66% -uknál észrevehetően csökkent a vérnyomásuk, és már nem volt szükségük vérnyomáscsökkentésre. Jobban tudtak ellazulni meditáció közben, ami növelte a szervezet nitrogén-oxid termelését, ami viszont megnyitja az ereket és csökkenti a vérnyomást. A meditáció képes arra is, hogy drasztikusan csökkentse általános stresszt, így csökkentheti a pulzusszámot és javíthatja a szív-és érrendszeri légzést.
A meditáció növelheti élettartamát
A számos pozitív bizonyíték, hogy a meditáció képes a testi és lelki egészség javítására, egyenesen arányosan felvetette a hosszabb élettartam kérdését. A meditáció igazi csodája, ami már tudományosan is elfogadott tény, hogy sejtszinten is képes változásokat előidézni a testünkben. Teljes „újra kódolásra” képes, mind fizikailag, lelkileg és szellemileg egyaránt. A meditációval való sejtszintű változások előidézése, a sejtek regenerálódása, felveti azt a tényt, hogy így élettartamunkat is képesek vagyunk megnövelni. Bár az adatok még nem meggyőzőek, úgy tűnik, hogy létezik már olyan adat, amely arra utal, hogy a meditáció segíthet a telomerek („sejtek biológiai órája”) megőrzésében és lassítja az öregedés hatásait.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez