Miért mérgező a túltolt pozitivitás?
„Bármit el tudsz érni, csak akarnod kell!” „Mindenre is képes vagy!” „Hálás lehetsz azoknak, akik bántottak, mert megerősítettek.” „Csak találd ki, mit szeretnél, és az univerzum megadja neked.” Lassan már a csapból is folynak ezek a „pozitív gondolatoknak” csúfolt ostobaságok. Azért mérgezőek, mert nem igazak. Sokan mégis elhiszik őket, hinni akarnak bennük, ettől remélve a változást, a boldogságot. Sajnos ez nem ilyen egyszerű.
Miért van szükségünk önáltató hazugságokra? Ez egy önvédelmi mechanizmus. Az igazság sokszor fájdalmas, és szomorúságot, haragot, nehéz érzéseket vált ki a vele való szembesülés. Így hát kényelmesebb beleringatni magunkat pozitív élethazugságokba, mert attól nem érezzük rosszul magunkat.
A társadalmunk egyik legnagyobb betegsége az együttérzés hiánya. Nem tudunk együttérezni sem a másik emberrel, aki más, mint mi, sem saját magunkkal. Mi van helyette? Kikiáltunk egy „ideálisat”, egy „normálisat”, és ahhoz akarunk igazodni, és igazítani a világot. Sok önismereti, ezoterikus módszer is erre épül. Van egy elképzelése arról, hogy mi a jó, a követendő, hova kell eljutni, és azt üzeni, hogy ha változtatsz magadon, akkor megoldódnak a problémáid, és boldog leszel.
Ezeknek az irányzatoknak az egyik legkártékonyabb üzenete, hogy a „világ egy tükör”, és minden, ami történik veled, az belőled fakad. Ha bunkó, bántalmazó emberekkel találkozol, akkor az biztos azért van, mert vannak benned negatív érzések, ami által bevonzod őket.
A spiritualitásba csomagolt áldozathibáztatás, bűntudatkeltés ma már mindennapos, és sokan bekajálják. Az egyik oldalon ott egy kioktató „guru”, aki megmondja a tutit: azért nem vagy még ott, ahol szeretnél, mert még nem vagy harmóniában önmagaddal és a világgal. A másik oldalon ott van egy áldozati működésmódra berendezkedett ember, aki könnyedén elhiszi, hogy vele valami baj van, és saját magán kell változtatnia mindig, minden körülmények között ahhoz, hogy boldogabb legyen az élete.
Ez persze nem igaz. Sok mindenen tudunk változtatni, de nagyon sok minden egyszerűen nem tőlünk függ. Ha valaki bunkó, bántalmazó, fölényeskedő, az egyáltalán nem szól a másik félről.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez