Miért szeretjük a másikat, ha bánt is?
A visszaélés ciklusa
Visszaélésszerű epizódok után gyakran házasság lesz. Ez a visszaélések körének egyik része. A bántalmazó romantikus, bocsánatkérő vagy bűnbánó cselekedeteket viseltet a másik irányába. Függetlenül attól, hogy mostanában béke van. Hiszünk az ígéretekben, hogy ez soha nem fog megismétlődni. A bántalmazó gyakran kijelenti, hogy szeret minket. Hinni akarunk benne, és a kapcsolatunkban. Megtagadásunk a biztonság illúzióját nyújtja. Ezt nevezik az elutasítás „merry-go-fordulójának”, amely az alkoholos kapcsolatokban történik az ivás abbahagyása után, majd a józanság ígérete következik. Kevés önbizalom, illetve az alacsony önértékelés miatt úgy gondoljuk, hogy a bántalmazó bántalmazhat, hibáztathat és kritizálhat, ami tovább csökkenti önértékelésünket és a saját magunkba vetett hitet. Szándékosan ezt hatalom és irányítás érdekében teszik. Agymosásunk szerint azt gondoljuk, hogy meg kell változnunk annak érdekében, hogy a kapcsolat működjön.
Mi hibákat halmozunk fel és keményebben próbálunk eleget tenni a bántalmazó igényeinek. A szexuális nyitásokat, a kedvesség morzsáit vagy a visszaélés hiányát a szerelem jeleinek vagy reményünknek tekinthetjük úgy, hogy a kapcsolat javul. S szó szerint kolduljuk a szeretetet. Tehát, amint a magunkba vetett bizalom csökken, idealizációink és a bántalmazó iránti szeretetünk változatlan marad. Abban is kételkedünk, hogy találhatunk valaki jobbat is. Empátiát érzünk a bántalmazóval szemben, de nem magunk irányába. Ez hajlamossá tesz minket a manipulációra, ha egy bántalmazó játssza az áldozatot, eltúlozza a bűntudatot, bűnbánatot mutat, hibáztat bennünket. A legtöbb áldozat elrejti a bántalmazást a barátok és a rokonok előtt, hogy megvédje ezzel a bántalmazót a szégyen miatt. A titoktartás a legnagyobb tévedés, és ez még több hatalmat ad a visszaélő számára.
Pozitív nézőpont
Kétségkívül a bántalmazónak és a kapcsolatnak pozitív vonatkozásai vannak, amelyeket élvezzünk vagy hiányolnánk, különösen a korai szakaszban meglévő romantikát. Emlékezünk rájuk és várjuk, hogy megismétlődjenek ezek az érzések. A bántalmazók gyakran jó társadalmi életet kínálnak, vagy különleges tehetségekkel rendelkeznek. A nárcisták rendkívül érdekes és bájosak lehetnek. Sok házastárs azt állítja, hogy a visszaélés ellenére élvezi a nárcista társaságát és életmódját.
Időszakos megerősítés és traumakötések
Amikor alkalmanként és kiszámíthatatlanul pozitív és negatív időszakok váltakoznak, folyamatosan keressük a pozitívot. Ez addiktív módon bekapcsol. Lehet, hogy a partner érzelmileg nem érhető el, időnként közelséget akarnak. Egy csodálatos, meghitt este után elvonulnak, leállnak. Amikor nem hallunk róla, szorongóvá válunk és folytatjuk a közelségének a keresését.. Függővé válunk a pozitív válasz keresése iránt. Az időmúlásával az elvonulási időszakok hosszabbak, de felkészülünk arra, hogy maradjunk, tojáshéjon sétáljunk, várjuk és reméljük a kapcsolatot. Ezt úgy hívják, hogy „trauma kötődés” megismétlődik a visszaélés ciklusai miatt, amikor a jutalom és a büntetés időszakos megerősítése érzelmi kötéseket hoz létre, amelyek ellenállnak a változásoknak. Ez elmagyarázza, hogy miért lehet a bántalmazó kapcsolatokat a legnehezebben elhagyni, és függővé válni. Teljesen elveszíthetjük önmagunkat, amikor megpróbálunk a kedvükre tenni, mivel megkönnyebbülve érezzük magunkat, ha szeretve vagyunk. DE ez táplálja a további visszaéléseket, és már hosszabb időkre is eltűnik.
Ha csapdába esik a kapcsolatában, vagy nem tud megbirkózni a társával: keressen támogatást és szakmai segítséget és tegyen lépéseket a testi és az érzelmi erőszak ellen. Legyen szeretve őszintén, hiszen mindenki megérdemli a gondoskodó, szerető támogatást, és egy egészséges szerelem megtapasztalását, átélését.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez