Mit tegyek, ha a párom elégedetlen?
Számos oka létezhet annak, hogy elégedetlen a párunk, de talán ezek a leggyakoribb okok:
Egy: Elnyomó kapcsolatban élünk
Kettő: Hiányzik neki valami, amit mi nem adunk meg
Három: Az önagával való elégedetlenséget vetíti ránk
Elnyomó kapcsolat
Sajnos gyakran előfordul, hogy elnyomó kapcsolatban élünk. Amikor a párunk nem becsül, nem értékel minket, kritizál, minősít vagy megsért, akkor lelkileg meggyötörtté válunk, megtörik az önbizalmunk, és magunk sem értjük, hogy miért vagyunk még mindig benne a kapcsolatban.
Logikus kérdés lehet, hogy:
- Miért vagy még mindig vele?
- Miért nem válsz el?
- Miért tűröd?
Érezzük és tudjuk, hogy nem megfelelő számunkra az állapot, de tehetetlenek vagyunk és félünk. Már azt sem tudjuk, hogy az eredeti gondolat saját magunktól, vagy a másiktól származik.
A függő kapcsolat és az elnyomás azért tud működni, mert az évek alatt az irányító fél elültette bennünk a saját gondolatait. Azt, amit ő gondol rólunk, amit ő érez, lát, még akkor is, ha az nem úgy van. Hogyan lehetséges ez?
Kétértelmű beszélgetések, hazugságok, furcsa helyzetek kellenek ahhoz, hogy magunkba szívjuk a másik által ránk vetített hamis világot. Ekkor elkezdjük rosszul látni a történéseket a mindennapjainkat és saját magunkat. Azonban nem csak ez a baj.
A másik ugyan úgy rosszul lát-, és ítél meg minket. Ha pedig ellenállunk, vagy kifejezzük nemtetszésünket, akkor veszekedés tör ki, amiben sorra alulmaradunk. Eljutunk oda, hogy egyikünk sem látja a valóságot.
Egy elnyomó kapcsolatban nincs egyenrangú kommunikáció. Van azonban elnyomás, kritika, minősítés, amihez vagy alkalmazkodunk, vagy fellázadunk ellene. Ha fellázadunk és beleállunk a veszekedésbe, akkor lényegében harcba szállunk a férfival, de eközben nem lehet logikusan érvelni.
Ha eredményt szeretnénk elérni, női kommunikációt szükséges használnunk. Vegyük elő a tartásunkat és a türelmünket, majd csendesen közöljük a másikkal:
“Jogod vagy így érezni, de ez nekem fáj, és úgy gondolom, hogy nem érdemlem meg.”
Fontos, hogy női minőségben álljunk ki magunkért. Fogalmazzuk meg érzéseinket, valamint azt is, hogy mit szeretnénk, miben változtasson.
Az elnyomás egy másik aspektusa a függés. Ha gyermek is van, akiért felelősséget kell vállalnunk, esetleg az anyagiak azok, amik fenntartják a függést, akkor még kilátástalanabbnak tűnhet a helyzet. Leginkább azért, mert ezzel teljessé válhat az elnyomás.
Miért kerülhetünk elnyomó kapcsolatba?
Leggyakoribb ok, hogy gyermekként is ezt láttuk szüleinktől. Olyan mintát hoztunk magunkkal, amit elképzelni sem tudunk, hogy lehetne másképp. Ha a családban vagy a környezetünkben ilyen magatartást láttunk, akkor ezt gondoljuk természetesnek és normálisnak. Ezekből a mintákból alakultak ki a hitrendszereink, a jelenlegi vélt Én, amik befolyásolják a jelenünket és jelenlegi kapcsolatunkat.
Mit tehetünk?
Önismereti módszer segítségével helyretetetjük bevésődéseinket. Minket támogató hitrendszerekké tudjuk alakítani a gátakat és a blokkokat. Ekkor visszanyerjük önbizalmunkat, képesek leszünk újra felépíteni valós érzéseinket, meglátni valós önmagunkat, és meglátjuk azt is, hogy mit jelent számunkra a kapcsolat. Ekkor már képesek leszünk dönteni. Eldönthetjük, hogy az új ÉN
- képes-e alakítani a kapcsolatot,
- tudja-e/akarja-e irányítani a férfit,
- érdemes-e további energiát fektetni a kapcsolatba,
- vagy kiszáll, mert jobbat érdemel, és mert nem érezi tovább jól magát a kapcsolatban.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez