Nem csak a nappaliban, hanem ipari csarnokokban is felbukkan majd az Apple Vision Pro
Természetesen a navigáláson túl a készletek áttekintése, leltározása, minőségi ellenőrzése, sérülések felkutatása is sokkal egyszerűbb lehet egy ilyen interaktív eszközzel.
A Delta még 2022-ben mutatott be jó néhány olyan Ipar 4.0 fejlesztést, melyek kamerák és szenzorok képességeire alapulnak. Áruk és alapanyagok számolása; állapotuk vagy akár hőmérsékletük ellenőrzése; a rajtuk feltüntetett kódok leolvasása mind-mind olyan feladatok, amik sokkal egyszerűbbek lehetnek a Vision Pro-val.
„Sok vád érte a Vision Pro-t, hogy borsos ára miatt csak a felső tízezer játékszere lehet. Pedig ipari környezetben éppen a kékgallérosok munkáját könnyítheti meg, ugrásszerűen növelve a munkabiztonságot, garantálva az üzletfolytonosságot” – mondja Varga Balázs.
Képzeljük el, hogy egy vegyi üzemben, ahol akár többszáz kilométernyi csővezeték kanyarog, megbíznak egy brigádot, hogy cseréljenek ki néhány elöregedett szelepet, elrozsdásodott könyököt, beszorult csapot. A csövekben forró gőz vagy veszélyes kemikáliák mozognak. Ilyenkor a szerelés előtt az úgy nevezett kizárási folyamat, vagyis az adott csőszakasz tehermentesítése életbevágóan fontos feladat. Mind az üzem vezetőinek, mind a dolgozóknak sokkal nagyobb biztonságot ad, ha a Vision Pro-n keresztül minden megtekintett csőszakaszról megtudhatná a dolgozó, hogy a mentesítési feladathoz merre menjen, hol zárjon el csapokat, és ha ezt megtette, akkor a cső mikorra hűl le szerelhető hőmérsékletre.
Az eddig sorolt esetekben inkább az AR – a kiterjesztett valóság, vagyis a valódi környezetbe helyezett testek és információk játszottak szerepet. Azonban a VR funkciók kihasználásának lehetőségét is nagyon várja az ipar. Elsősorban a tervasztalon létező gépek 3 dimenziós térben való áttekintésére, vagy a javításra szoruló gépekből létrehozott 3 dimenziós másolat – az úgy nevezett digitális iker – vizsgálatára lehet jó a készülék ezen képessége. A tervezőmérnökök munkáját nagyban megkönnyítheti, ha élethű léptékben járhatják körbe a prototípust, így az agyag vagy egyéb modellek időigényes elkészítése helyett minden egyes módosítás azonnal tesztelhető a virtuális térben. De ezt a képességét használhatják ki a nagy berendezések szervizelését végző mérnökök, akiket a szemüveg végigvezethet a komplett diagnosztikán, szétszereléstől hiba feltárásán és javításán át az összerakásig.
„Az első fejlesztések költsége még viszonylag magas lehet, és a szükséges idő is nehezebben becsülhető, így várhatóan a tőkeerős nagyvállalatok lehetnek az első megrendelők. Ugyanakkor éppen náluk jelentkezhetnek halmozottan olyan anyagi előnyök, ami miatt megéri belevágniuk” – jósolja Varga Balázs. Mellettük állami támogatású projektek, például egészségügyi kutatásokhoz, hadiipari korszerűsítésekhez kapcsolódó fejlesztések lehetnek az úttörők az eszköz kiismerésében. A nem is olyan távoli jövőben a tömegrendezvényeken Vision Pro-val szolgálatot teljesítő belügyi dolgozó szűrheti ki a magas testhőmérsékletűeket vagy a körözött személyeket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez