Páratlan műemlékek, melyek háborús pusztítás áldozatai lettek
Nimrud, Irak
A Kalah néven is ismert ókori asszír város a Tigris folyó partján, Moszultól 30 kilométerre fekszik, jelentőségét annak köszönhette, hogy az Asszír Birodalom második fővárosa volt, így felbecsülhetetlen értékű kincsek, szobrok, műemlékek kerültek elő feltárásakor, a XIX. század közepén. Nimrud szerepel az UNESCO világörökségi javaslati listáján, annak ellenére, hogy a helyszínt 2003-ban kifosztották, rengeteg műtárgyat leromboltak, vagy elloptak. Az eltűnt darabok közül számos külföldi múzeumokban tűnt fel azóta, „köszönhetően” az illegális műkincs kereskedelemnek.
Hama noriái, Szíria
A II. században dokumentálták először azokat a 20 méter átmérőjű vízikerekeket, a noriákat, melyek egy ősi, helyben kialakult öntözéses rendszer alapvető elemeiként működtek. A fából készült vízemelő szerkezetek az Orontes-folyón felépített akvaduktok elmaradhatatlan kellékei voltak, közülük mára csupán 17 vízkerék maradt épen. A noriák jelentik a szíriai Hama legfontosabb turisztikai vonzerejét, s bár már nem használják őket, azért még működőképesek – megemlítik forgás közbeni jellegzetes nyöszörgő hangjukat. A vízikerekek szerepelnek az UNESCO világörökségi javaslati listáján. 2014-ben azonban lázadók jó pár kereket felgyújtottak, megsemmisítve a több száz éves ipartörténeti műemlékeket.
Iszlám Művészet Múzeuma, Egyiptom
A világ egyik legjelentősebb iszlám témájú gyűjteménye, mely több mint 100.000 felbecsülhetetlen értékű darabbal büszkélkedhet, a kairói Iszlám Művészet Múzeumában található. Az épület 1881-ben készült el, s a közelmúltban teljes körű, több millió dolláros felújításon esett át. Nem sokkal az újra nyitás után azonban a közeli rendőrség épületét egy autóba rejtett pokolgéppel robbantották fel, mely katasztrofális károkat okozott a múzeum épületében, valamint az odabent kiállított műkincsekben is. A múzeumot ezért ismét be kellett zárni.
Jónás sírja, Irak
A bibliai Jónás próféta állítólagos sírja (ahol a próféta mellett az őt lenyelő bálna egy fogát is őrzik), illetve a rá épített mecset az iraki Moszul közelében található, s a Kr. e. VIII. századtól számít zarándokhelynek, mely a zsidók, a keresztények és a muszlimok számára is fontos. Illetve csak volt, mivel 2014. júliusában az Iszlám Állam szélsőségesei felrobbantották. A dzsihadisták nem imahelynek, hanem a hitehagyás helyének bélyegezték a szentélyt, amiért annak pusztulnia kellett.
Timbuktu, Mali
Timbuktu óvárosának legszebb történelmi épületei a középkor idejéből származnak, a város a XII-XVI. század között élte fénykorát, egyeteme a kor legnevesebb intézményei közé tartozott, de emellett mecsetjei, mauzóleumai, könyvtára, valamint az itt őrzött egyedülálló, eredeti középkori kéziratok is híresek. A város történelmi nevezetességei 1988-ban kerültek az UNESCO világörökségi listájára. 2012-ben azonban iszlám szélsőségesek számos védett műemléket (mauzóleumokat és szentélyeket) leromboltak, azért, mert azokat bálványimádás helyszínének tartották.
Etédi Alexa
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez