A világbajnokság helyszínei
Johannesburg
A Dél-Afrikai Köztársaság legnagyobb városa, egyben Afrika egyetlen hivatalosan is elismert világvárosa. A hatalmas gazdasági teljesítményéhez azonban hatalmas nyomor is párosul, párhuzamosan a nemzetközi hírhedtségű bűnözéssel együtt. A külföldieknek külön oktatást szerveznek, mit nem szabad tenni Johannesburgban, sőt, egyes szurkolói csoportok (mint például az angolok) külön tábort kapnak. Johannesburgban két stadion is helyet ad a játékoknak: a Soccer City és az Ellis Park Stadion (másnéven: Coca Cola Park). Előbbi a világbajnokság jelképe is, hiszen egyedi formavilágával az afrikai kézművességre utal. 91.000 fő (más források szerint csak 88.000) befogadóképességűre bővítették az utóbbi időkben az 1986-ban megnyitott stadiont. Az öt csoportmeccs, egy negyed és egy nyolcaddöntő mellett természetesen a döntőt is itt rendezik.
A kisebbik johannesburgi stadion az egyik "doyen", hiszen 1928-ban adják át, így már kétszer átesett egy teljes felújításon. A futball mellett neves rögbi helyszín is. Szintén öt csoportmérkőzést, egy negyed-, és egy nyolcaddöntőt rendeznek itt.
Durban
A Dél-Afrikai Köztársaság harmadik legnagyobb városa, egyben Afrika egyik legforgalmasabb kikötője. Ha Fokvárosnál kiemeltük, hogy a leginkább "európai" város, Durban esetén az ázsiai, azon belül is főleg az indiai hatást muszáj megemlítenünk. Jelenleg a várost körülbelül 70 százalékban afrikaiak, 20 százalékban pedig ázsiaiak lakják. Stadionjának alapkövét 2006-ban rakták le. Ebben a különleges létesítményben 6 csoportmeccset, egy nyolcaddöntőt és egy negyeddöntőt rendeznek.
Pretoria
Pretoria a Dél-Afrikai Köztársaság decentralizált államigazgatásában a közigazgatás központjaként szerepel, egyben az ország hivatalos fővárosa. Az Andries Pretorius által alapított városban található a Dél-Afrikai Egyetem, Afrika legrangosabb felsőoktatási intézménye. Stadionja a Loftus Versfeld Stadium, 1906-ban "épült", bár ekkoriban még leginkább csak egy sportpálya volt, igazi stadion jelleget csak a 30-as évekbeli építkezések után nyert. Befogadóképessége ma megközelítőleg 52 ezer fő, öt csoportmérkőzés és egy nyolcaddöntő lesz a stadionban.
Port Elizabeth
A több mint 700.000 lakosú Port Elizabeth Durbanhoz és Fokvároshoz hasonlóan kikötőváros, csodálatos mediterrán éghajlattal. Ellentétben a többi nagyvárossal, Port Elizabeth angol alapítású, eredetileg haditengerészeti kikötő. Ma a Dél-Afrikai Köztársaság (és ezzel tulajdonképpen Afrika) gépgyártásának központja. Új építésű stadionja van, a Nelson Mandela Bay Stadium, 46.000 nézős lelátóval. A négy csoportmérkőzés, egy negyed és egy nyolcaddöntő mellett a bronzmeccse is a városban lesz.
Polokwane
Polokwane talán az egyik legismeretlenebb helyszíne a világbajnokságnak, hiszen 1992-ig még csak nem is város, fejlődése azonban töretlen. A város a legészakibb tartomány, Limpopo tartomány központja, közvetlenül határos Zimbabwe-vel és Botswana-val. Stadionja a Peter Mokaba Stadium, mely Peter Mokaba, 2002-ben elhunyt politikusról lett elnevezve. Mokaba Nelson Mandela-val együtt az Apartheid elleni harc egyik emblematikus figurája, valamint a "Kill the boer, kill the farmer" ("Öld a búrt, öld a farmert") című mozgalmi himnuszának szinte védjegyszerű eléneklője, amivel nyilván nagy szolgálatot tett az országon belüli megbékélésért... Ebbe a folyamatba szervesen illeszkedik a róla elnevezett stadion felépítése is. Befogadóképessége 45.000 fő, ezzel a kisebb stadionok közé tartozik. Teljesen új építésű. Négy csoportmeccset rendeznek itt.
Rustenburg
A North West tartományban található városkát (400.000 lakják) 1851-ben alapították a környékbeli farmok kiszolgálásárára. A város ("Nyugalom városa") az ország platinatermelésének központja. Stadionja a Royal Bafokeng Stadium-t 1999-ben építették, majd 2009-ben kibővítették. A 44.500 fős arénában öt csoportmérkőzést, és egy nyolcaddöntőt rendeznek.
Bloemfontein
Az ország egyik fővárosaként tartják számon, bírósági központ. Ellentétben Pretoriától, Johannesburgtól és Fokvárostól, kisvárosnak számít, ennek megfelelően sokkal élhetőbb is. Hívják a Rózsák városának is, köszönhetően a városban szinte mindenhol megtalálható rózsáknak. Stadionja (mely egyben természetesen rögbistadion is), a Free State Stadium 45.000 férőhelyes, öt csoportmérkőzést és egy nyolcaddöntőt rendeznek benne.
Nelspruit
A 220.000 lakosú Nelspruit az ország keleti felén található, Mpumalanga tartomány központja. A várost nemrég átkeresztelték Mbombela-ra. Stadionja, az ötletes nevű Mbombela Stadionba 46.000 férnek el. Polokwane-hoz hasonlóan itt is csak négy csoportmérkőzést rendeznek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez