Az NHL-ről, szubjektíven
A Liga rövid története
A NHL jelenleg a világ legerősebb és legnagyobb profi jégkorong bajnoksága, melyben 30 észak-amerikai csapat szerepel. A bajnokság célja, hogy a sorozat végén a legjobb csapat elnyerje Észak-Amerika legrégebbi trófeáját, a Stanley Kupát. Az NHL-t még 1917-ben a jégkorong őshazájában, Kanadában alapították. Kezdetben mindössze négy csapat lépett pályára: a Canadiens, a Wanderers, a Senators és a Toronto Arenas (mai nevén Toronto Maple Leafs). Az első évtizedben a liga csapatai verhetetlenek voltak, azonban 1925-ben a Stanley Kupát egy másik ligában szereplő együttes nyerte, ezért 1926-ban szabálymódosítást hajtottak végre.
A módosítás értelmében csak az NHL-ben szereplő csapat nyerhette meg a serleget. Ezután kezdett el bővülni az NHL-ben szereplő együttesek száma. Első amerikai csapatként a Boston Bruins csatlakozott a ligához, utána a Montreal Maroons, majd 1925-ben a New York Americans és a Pittsburgh Pirates, 1926-ban pedig a New York Rangers, a Chicago Blackhawks és a Detroit Cougars. A bővítést követően 10 csapat játszott a ligában.
A gazdasági világválság, valamint a második világháború következtében csökkent a résztvevő együttesek száma, ezért 1942-ben mindössze 6 csapat volt tagja a bajnokságnak, akiket original six-nek is szoktak nevezni. A következő 25 évben a Boston Bruins, a Chicago Blackhawks, a Detroit Red Wings, a Montreal Canadiens, a Toronto Maple Leafs és a New York Rangers játékosai kergették a pakkot. A konkurens bajnokságok hatására a 60-as évek végén újabb bővítési hullám indult el és 6 csapat csatlakozott az NHL-hez. 1967-ben lett tagja a ligának a Philadelphia Flyers, a St. Louis Blues, a Minnesota North Stars, a Los Angeles Kings, az Oakland Seals és a Pittsburgh Penguins, majd három évvel később a Vancouver Canucks és a Buffalo Sabres.
1972-ben létrejött a World Hockey Association, de a Stanley Kupáért folyó harcba nem szállt be és nem lett az NHL közvetlen riválisa, ezért az NHL tovább növelte létszámát a New York Islandersszel és az Atlanta Flames-szel (napjainkban Calgary Flames néven szerepelnek). Két évvel később 1974-ben a Kansas City Scouts és a Washington Capitals is csatlakozott a bajnoksághoz.
A 70-es évek közepén a WHA és az NHL nagy harcot vívott a játékosokért és a nézőkért, mígnem a WHA elvesztette a csatát, mert a maradék hat csapatból négy az NHL-hez csatlakozott. Ekkor lett tagja a ligának a Quebec Nordiques (1996-tól Colorado Avalanche) és Hartford Whalers (1997-tól Carolina Hurricanes), Edmonton Oilers és a Winnipeg Jets (1996-tól Phoenix Coyotes). A 80-as évekbeli stabilitást követően a 90-es évtized ismét létszám növekedést eredményezett: 1991-ben a San José Sharks, egy évvel később az Ottawa Senators és a Tampa Bay Lightning csatlakozott. 1993-ban két csapatot is alapítottak a Mighty Ducks of Anaheim-et és a Florida Panthers-t. 1998-ban a Nashville Predators egy évvel később az Atlanta Trashers és a Minnesota Wild, míg 2000-ben a Columbus Blue Jackets révén alakult ki a mai 30 csapatos létszám.
Az aktuális lebonyolításban a liga két konferenciára oszlik: keletire és nyugatira. A két konferencia három divízióból áll, melynek 5 csapat a tagja. Így alakul ki a 6*5-ös létszám. A szezon két részre bontható: alapszakaszra és rájátszásra. Az alapszakaszban minden csapat 82 mérkőzést játszik (41-et otthon, 41-et pedig idegenben). A rájátszásba konferenciánként a legtöbb pontot gyűjtött 8 csapat jut be. Negyeddöntő, elődöntő és döntő lebonyolításban, ahol 4 győzelemig tartó párharc során alakul ki a kupadöntő két résztvevője, aki másik konferencia gyöztes csapatával küzdhet meg a Stanley Kupáért.
Következő kiadásunkban az elmúlt három évtized leghíresebb játékosait mutatjuk be.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez