Bebizonyosodott, hogy a kávézás egy nagy humbug!
Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint nem kell aggódnunk, ha véletlenül koffeinmentesre cseréljük ki a kávét a főzőben. Amíg ugyanis azt hisszük, hogy a koffeines kávét isszuk, valószínűleg ennek megfelelően reagálunk. Ez azt jelenti, hogy ugyanúgy boldogabbá és mentálisan éberebbé válunk, mint ha egy adag méregerős feketelevest gurítottunk volna le.
A koffein a világon legszélesebb körben használt „drog”, milliók fogyasztják naponta kávé, tea és üdítők formájában. Stimuláló hatása miatt használjuk, egy energialöketért, vagy a fáradtság ellen – és működik is. Például kimutatták, hogy a koffein fokozza a teljesítményt, növeli a kifejthető erőt és a hasznosítható energia mennyiségét. Stimuláló hatása növeli az összpontosítást, a koncentrációt, és az energiaszintet. Ez különösen sportolóknak a verseny vagy az edzés előtt lehet fontos.
A University of London kutatói szerint viszont a koffein nem a csészénkben, hanem inkább az elménkben van. A kutatók 88 tizennyolc és negyvenhét év közötti hallgató részvételével vizsgálták ezt a placebo hatást. Az alanyok naponta legalább egy csésze koffeines kávét fogyasztottak. A kutatók azt mondták a résztvevőknek, hogy ők bizony a koffein kedélyállapotra és agyi teljesítőképességre gyakorolt hatását vizsgálják. Ezek után a résztvevőket négy csoportra osztották.
Az első kettő csoport koffeines kávét kapott, de az egyik csoport tagjai úgy tudták, hogy a kávé koffeinmentes. A másik két csoport tagjai egy csésze koffeinmentes kávét kaptak, az egyik csoport tagjainak azonban azt mondták, hogy koffeines kávét isznak. A hallgatók öt perc alatt ihatták meg kávéjukat, majd 55 percet pihentek, és tesztekkel vizsgálták kedélyállapotukat és agyműködésüket.
Az eredmény azt mutatta, hogy a koffein valós fogyasztása és maga a hit, hogy koffeint fogyasztottak, egyaránt javította a résztvevők figyelmét és feladatmegoldó sebességét, amivel pszichomotoros funkciójukat mérték.
Az Appetite folyóiratban megjelent tanulmány szerzői azt javasolják, hogy ha valaki olyan sok koffeint fogyaszt, hogy már nem tud tőle elaludni, érdemes titokban koffeinmentesre cserélni a kávét. A placebo hatás persze csak akkor működik, ha a fogyasztó nem tud róla, ezért igyekezzünk eltüntetni a koffeinmentes kávé csomagolását, nehogy kiderüljön a turpisság.
„Bár a koffeinfogyasztók éberebbnek érzik magukat a koffeintől, ez valójában azért van, mert éberségük a koffeinmegvonás miatti alacsonyról normál szintre tér vissza. Valójában semmivel nem lesznek éberebbek, mint a koffeint nem fogyasztók.” – ezt pedig Peter Rogers mondta, a Bristol University pszichológia professzora, aki szintén egy hasonló tanulmánynak a szerzője.
A kávé nem gyógyítja a részegséget
Egy egereken végzett kutatás szerint pedig a kávé ugyan elhiteti az illetővel, hogy visszatértek az érzékei, holott is ez csupán illúzió: mindössze nehezebben veszi észre, hogy alkoholos befolyás alatt áll. A philadelphiai Temple Egyetemen (USA) folytatott kísérlet vezetője, Thomas Gould a BBC hírportálnak elmagyarázta, hogy aki fáradt, és rosszul érzi magát az alkoholfogyasztást követően, sokkal inkább beismeri, hogy ittas, mint az, aki az alkohol mellé kávét is ivott. Az utóbbi ugyanis ébernek hiszi magát, képesnek arra, hogy olyan kockázatos helyzetekben is elboldogul, mint amilyenek autóvezetés közben adódhatnak.
A kutatók azt vizsgálták, hogyan kerülnek ki kellemetlen ingereket - például vakító fényeket és hangos zajokat - felnőtt egerek, miközben útvesztőn haladnak át. Az állatok alkoholt és koffeint kaptak különböző variációkban, a kontrollcsoport pedig egy semleges sóoldatot.
Az alkoholtól nyugodtabbak lettek az egerek, de kevésbé voltak képesek kivédeni a kellemetlenségeket. A koffeint fogyasztó állatok kicsit jobban teljesítettek az útvesztőben, de éberebbek és feszültebbek lettek. Az alkohol és a koffein kombinációja viszonylag éber és nyugodt egereket eredményezett, amelyek azonban nem kerülték ki jó hatásfokkal a "sokkokat".
A kutatók ebből arra következtettek, hogy emberek esetében az alkohol-kávé kombináció valószínűleg azt az érzetet kelti, hogy már nem ittasak, pedig még azok. Az egereknek adott koffein adag nyolc csésze kávénak felelt meg.
Gould szerint a lényeg az: annak ellenére, hogy úgy érezzük, egész éjjel fenn tudunk maradni és inni, minden bizonyíték arra utal, hogy a koffein és az alkohol kombinációja komoly kockázatokat rejt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez