Bűn és büntetlenség
Neves elődeitől azonban egyetlen egy dolog megkülönbözteti Biszkut. Nem kaptak a magyar államtól nyugdíjat. Egész pontosan havi 642.000 forintot. Biszku Béla ma ennyit kap megközelítőleg.
Biszku ugyanis fontos elvtárs volt, hosszú ideig KB titkár, miniszter, PB tag. 1978-ban nyugdíjazzák, hogy aztán 1980-tól 1989-ig a SZOT Számvizsgáló bizottságának elnöke legyen. Könnyen elképzelhető micsoda szakértelemmel vezette bizottságát az eredetileg szerszámlakatos Biszku.
A félresikerült rendszerváltás élő bizonyítéka ma is háborítatlanul élne szerény budai otthonában és szerény nyugdíjából, ha nincs Skrabski Fruzsina és Novák Tamás, akik igen kalandos úton és módon, de rábírták (gyakorlatilag az újságírói etikettet megsértve) a 88 éves, de hála a tenisznek és a vadászatoknak - kitűnő fizikai és szellemi állapotban lévő Biszkut, beszéljen az életéről.
Biszku pedig beszél, beszél, és védi az álláspontját. Egyértelmű, hogy a szobájának már számtalanszor elmondott érvrendszert hoz elő többször is, lelkiismeret-furdalása nincs, megtörni nem fog. A film készítői nagyon ügyesen ezt nem is szeretnék elérni, senki nem szeretne mártírt csinálni egy öregemberből.
De akkor mit kezdjünk az örökségünkkel? Biszkuval, az elmaradt elszámoltatással, a szembenézéssel?
Ítéljük el utólag (ne feledjük, a háborús bűnök nem évülnek el), zárjuk börtönbe ezt a 88 éves öregembert? Semmiképp se, hacsak nem akarunk hallani álságos hangokat, holmi mártírokról, meg kegyetlen, szívtelen intézkedésekről. Vagy éljen tovább nyugodtan Biszku Béla, budai villájában, több ezer ember életének megkeserítője, 642.000 forintos nyugdíjából? Könnyen mondhatjuk, hogy egyik sem.
Megoldás persze lehetne, csak társadalmi és politikai akarat kellene hozzá: ne kapjon százezreket egy pártfunkcionárius, háborús bűnös 2010-ben Magyarországon. Azonban ha hozunk egy ilyen törvényt, megbolygatjuk az egész rendszerváltásunknak csúfolt kiegyezést, ahol az egykori tartótisztek és cenzorok, KB és PB tagok zsarolnak kisembereket, hiszen hallhattuk jól, mindenki kiszolgálója volt a rendszernek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez