Cannes díjai
A Rövidfilm Arany Pálmáját (Palme d'or du court-métrage) a Cinéfondation és természetesen a Rövidfilmek Zsűrije ítéli oda a válogatásba kerülő rövidfilmek közül egynek.
Cannes-ban természetesen nem csak a filmeket és rendezőket díjazzák, hanem a színészeket is. Hasonlóan a többi díjhoz, a legjobb női és férfi alakítás díjai is igen sokrétű evolúción mentek keresztül. Bár már 1946-ban is kiosztották a díjakat, gyakran volt olyan év, amikor ez elmaradt. Így 1955-ig csupán 1946, 1949, 1951-52 években adták át mindkét nemnek. 1955-től a díj Legjobb alakítás díjára, majd egy évvel később Legjobb alakítás Nemzetközi díjára változott, ekkoriban nemekre való megkülönböztetés nélkül. Az emancipáció eme felsőfoka azonban igen hamar kifárad, 1957-től végre van értelme a fotósoknak kameráikkal keresni a színésznőket.
A Legjobb Rendező díját (avagy Legjobb Rendezés díja) és a Legjobb Forgatókönyv díját szintén 1946 óta adják át, igaz a korábbi években gyakran nem osztották ki őket. Előbbit 13-szor, utóbbit 37 alkalommal tartották.
A Cinéfondation alapítvány díját 1998 óta osztják ki, kifejezetten első filmes alkotók ösztönzésére. Az alapítvány Válogatásán évente három filmet díjaznak.
Az Arany Kamera díjat (Caméra d'Or) 1978 óta adják át. Arany Kamera díjat kap a fesztivál szekcióinak (tehát: versenyprogram, Un Certain Regard, Kritikusok Hete, Rendezők Hete) legjobb filmjét. Az Arany Kamera mellett a zsűri igen gyakran dicséretet (Mention, Mention d'honneur) is kioszt.
Az Un Certain Regard egy önálló szekció, melyet 1978-ban Gilles Jacob alapított. A szekció válogatott filmjei (évente körülbelül 20) 1998-ig az Arany Kameráért versenyeztek, ám ekkortól saját díjat alapítottak. A szekcióban főleg szinte ismeretlen rendezők alkotásait díjazzák, nem közvetlenül a film készítőit, hanem a francia forgalmazót (30.000 Euró), ezzel is támogatva a kisfilmes alkotók filmjeit.
A Technikai-művészi Vulcain díj, ahogy neve is mutatja inkább technikai díj. A francia Kép- és Hangtechnikai Főbizottság osztja ki 1951 óta, főleg operatőri, vágói, hangmérnöki, díszlettervezői munkáért. 2000-ig Technikai díj volt a neve.
A nagy díjakon kívül még számos kisebbet is kiosztanak, ezek nagyon gyakran időszaki elismerések. Ilyen például a Cannes-i Fesztivál Trófeája (életpálya elismerés), a Tiszteletbeli Arany Pálma (nagyon ritka), vagy a Pálmák Pálmája, melyet egyetlenegyszer adtak át, Ingmar Bergmannak, életpályájának elismeréseként. Ötévente vannak az évfordulós díjak (értelemszerűen a következő két év múlva, a 65. fesztiválon lesz). FIPRESCI díj (Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének díja) meghökkentő, személyes alkotásnak. Az Ökumenikus zsűri díja a keresztényi gondolkodást hitelesen közvetítő filmnek, Narancs-díj színészeknek, Közoktatás díja olyan filmnek, melyet alkalmasnak tartanak a közoktatásban való használatra. Ezeken kívül számtalan díjat a fesztivál története során egyszer adtak át, különösen akkor, ha egy filmet külön akartak díjazni, roppant fantáziadús gondolkodásról tanúbizonyságot téve.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez