Miért éppen Alaszka?
Látnivalók
Alaszkában - érthető módon - viszonylag kevés az épített örökség, inkább a természeti látnivalók dominálnak. Ugyanakkor az állam egyedi történelme miatt számos kultúra keveredett egymással. Az őslakos indián mellett természetesen az angolszász kultúrkör dominál, de jól ismert tény, hogy mielőtt az USA megvásárolta volna, Oroszországé volt a terület. Igaz ők nem nagyon tudtak mit kezdeni a területtel, csak vitte a pénzt. Ennek következtében az államok bagóért, mindössze 7.2 millió dollárért vette meg 1867-ben. Közvetlenül utána kitört az alaszkai aranyláz, búsás haszonhoz juttatva az amerikaiakat. Viszont az orosz örökség miatt, sétálhatunk egyet Novoarhangelszkben, ami ma már Sitka, láthatunk hagymakupolás templomot és cirill betűs temetőt is. A város sokak szerint a Alaszka legszebb fekvésű települése, mely a tenger és a tajga között gyönyörű környezetben bújik meg. A város környezetében számos lehetőség nyílik különböző programokra. Így indulhatunk lazachorgászatra (erre számos szálláslehetőség van), bérelhetünk kajakot, vagy mehetünk hajókirándulásra.
Az építészeti kultúra ezzel többé kevésbé ki is merült, a többi város igazából említésre sem méltó. Klasszikus amerikai kisvárosi hangulatot idéz lényegében az egész állam, egyetlen érdekesség, hogy itt nem nagyon fogsz találni felhőkarcolót. Az amerikai szexuális potenciál egyik meghatározó szegmense ide még nem ért el, de egyszer majd talán.
Alaszkában járva mindenképpen érdemes a Hubbar-gleccsert felkeresni. A jégfolyam érdekessége, hogy a világon egyedülálló módon, nem csökken, hanem az 1895-ös felfedezése óta éppenhogy növekszik a területe. Emellett ráadásul Észak Amerika legnagyobb gleccsere. Gondolhatjuk, hogy ezt a címet nem fogják tőle elvenni még sokáig.
A kulturális értékeket keresők mindenképpen keressék fel Ketchikant. Az itteni művészeti központ és a pezsgő kulturális élet értékes programokat kínál. A város helyén egykoron a Tlingit törzs szállásterülete volt, az ő nyelvüket őrzi a város neve is. A várost kettészelő - meglepő módon szintén Ketchikan nevű - folyó partján rengeteg galéria, kiállítóterem, művészeti kávézó várja az odalátogatót. Kissé erőltetett hasonlattal élve, Ketchikan olyan, mint nekünk Szentendre. Így hasonlóan a az utóbbihoz, itt is számos tematikus fesztiválra látogathatunk el, az eredeti indián kézműves termékektől, a kortárs művészetekig.
A kvázi fővárosnak számító Juneau látképét a Mendenhall-gleccser uralja. Számos sportolási lehetőség itt vár ránk. A téli sportok kedvelői síelhetnek, snowboardozhatnak a rengeteg pályán, nyáron pedig a sok hegyi patakban raftingolhatnak, a nyugodtabb vérmérsékletűek kajakozhatnak. Egyszóval olyan mint az Alpok, csak kicsit messzebb van.
Horgászparadicsom
Alaszka igazi horgászvíz nagyhatalom. Feltéve, ha önálló entitásként kezeljük az államot, ahogyan a helyiek egyébként gondolják. A szubkontinensnek is nevezett régió főleg a lazacállományáról híres, erre kiváló lehetőségek vannak az államban. Megszámlálhatatlanul sok szálláslehetőség van az államban, melyek mind-mind kifejezetten a lazachorgászatra specializálták magukat. Ezeken a szállásokon, ha kérünk, biztosítanak tanárt, a lazachorgászat elsajátításához, illetve lehet csónakot bérelni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez