Nevelje meg a főnökét
Gyakori főnöki hiba a kiszámíthatatlanság is, ez ugyanis nagyon megnehezíti, hogy tervezni lehessen. Legyen szó a legegyszerűbb adminisztrációról, ha a főnök nem partner, ha nem képes munkatársként viselkedni, megkeserítheti az ember életét. A félénk, döntésképtelen főnök szintén nem kelt valami jó benyomást. A munkatársak szeretik tudni, ha valamely problémán nem képesek túljutni, tapasztalt főnökük segít megtalálni a megoldást.
A titokzatos, rejtőzködő főnök bizalmatlanságot sugall. A munkatársak gyűlölik, amikor főnökük azt demonstrálja, bizonyos dolgok nem tartoznak rájuk, ők csak végrehajtók, míg a döntések meghozatala- és persze a dicsőség- kizárólag a felső vezetők privilégiuma. Esther S. Weidlich szintén német karrierspecialista úgy véli, a főnökök olyanok, akár a mobiltelefonok: bizonyos távolságról nézve mind egyformák. Csak akkor tudhatjuk meg, hogyan is működnek, ha lépésről lépésre kiismerhetjük őket, s tapasztalatainkat lexikonnyi kötetben rögzítjük. Weidlich szerint ez több mint hasznos. Ha ugyanis folyamatosan időt szakítunk arra, hogy tanulmányozzuk a főnökünket, a konkrét helyzetekben időt spórolunk, hiszen nem kell azon filóznunk, ezt vagy azt hogyan értette, vagy mit is akarhatott vele pontosan mondani.
Weidlich abból indult ki, hogy minden ember ismer és alkalmaz valamilyen viselkedésmintát, és mindenkinek megvannak azok a meghatározó személyiségjegyei, amelyek alapján többé- kevésbé kiismerhetőek. Carl Gustav Jung, svájci pszichoanalitikus típustana alapján a következő főnökféléket különbözteti meg egymástól.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez