Paprika. Mire jó?
A paradicsomhoz hasonlóan szintén a burgonyafélék családjába soroljuk, illetve abban is hasonlítanak, hogy mindketten Közép- és Dél-Amerikából származnak. Sikertörténete a 16-17. században kezdődik, s azóta sem veszít népszerűségéből.
Pedig nem indult ilyen jól a zöldség "karrierje". Bár Kolumbusz már a második útja (négy volt neki) során begyűjti a növényt, sokáig csak mint dísznövényt tartják az eurázsiai kontinensen, fűszerként és élelmiszerként nem termesztik, mivel úgy gondolják, hogy mérgező.
Igazi népszerűsége paradox módon a napóleoni háborúk idejétől számolható, amikor a Napóleon által elrendelt kontinentális blokád, illetve párhuzamosan az angolok tengeri blokádja miatt az ázsiai bors és az amerikai cukornád behozatala lényegében teljesen ellehetetlenül. A csempész árunak természetesen "borsos" ára volt, így az addigra Európában szó szerint úton útfélen vígan virágzó paprikára kezdtek ráharapni elődeink.
Jól is tették, hiszen a paprika számos betegségre gyógyírt jelent. Ezt hamar felismerik, elsőként a különféle haditengerészetek, akik bármit megtettek volna addigra a matrózokat tizedelő skorbut visszaszorítására. A paprika erre kiválóan alkalmas volt magas C-vitamin tartalma miatt.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez