Vancouver 2010: Jégkorong - Esélyek, történet, klasszisok
A csoportok a következőképpen alakultak a sorsolás következtében:
A-csoport:
Kanada, Egyesült Államok, Svájc, Norvégia
B-csoport:
Oroszország, Csehország, Szlovákia, Lettország
C-csoport:
Svédország, Finnország, Fehéroroszország, Németország
Esélyek:
Vitathatatlanul a Kanadai válogatott a legesélyesebb a torna megnyerésére, és nem csak a hazai pálya miatt, hanem mert olyan klasszisokat tudhat a soraiban mint Eric Staal, Joe Thornton, Rick Nash, Scott Niedermayer, Martin Brodeur és Sidney Crosby.
Akik a kanadai válogatottra veszélyesek lehetnek:
Az Orosz válogatott, Ovecskin és Datsyuk vezetésével menetelhet a legjobb négy közé.
A Svédek Forsberg, Lundqvist, Lidstrom szereplésével komoly esélyesek lehetnek a végjátékra. Igaz Holmström játékára nagy szükség lenne, de sérülés miatt nem biztos, hogy ott lesz a pályán.
A Szlovákokat a két Hossa testvér és Miroslav Satan is erősíti Gaborik sajnos jelenleg sérült, így valószínűleg nem tudja vállalni a játékot.
Egy kis történetelem:
A jégkorongot különböző formában (és néven) már játszották a XVI-XVII. században Hollandiában, és Németország északi részén, majd ezek elterjedtek Angliában, Belgiumban, Franciaországban is. Az angolok például a rögbiből, és a labdarúgásból teremtettek egy jégkorong szerű játékot, a bandyt (a bandyt napjainkban is űzik Svédországban, Norvégiában, Dániában, és Finnországban). Itt még 11-11 játékos mérkőzött meg egymással. A katonák az angol gyarmatosítás során magukkal vitték a bandyt Kanadába.
A mai jégkorong őse tehát innen ered. A XIX. század vége felé egy téli napon Quebecben a William erőd parancsnoka azt az utasítást adta katonáinak, hogy tisztítsák meg az udvaron befagyott lefolyókat. Az egyik katona kergetni kezdett egy fadarabot a seprűvel, amihez aztán csatlakoztak a többiek is. Majd két csoportot hoztak létre és kijelöltek két célterületet ahová a fadarabot el kellett juttatni.
Később a fadarabot lecserélték tömör, lapos gumikoronggá, és hamarosan a legelterjedtebb szórakozás lett a hosszú kanadai telek során. A katonák először csak egymás között játszottak, majd kialakultak a különböző ezredek csapatai akik egymással játszottak. 1860-ban Angliában is bemutatták a játékot. Ekkor még rendkívül hosszú - 3 órás - játékidő volt. Ebben az időben gyakran nem is játszották végig a mérkőzéseket, mert a sok sérülés ezt nem tette lehetővé.
A játék később az egyetemi központokban is meghonosodott, itt módosították a szabályokat is. Már csak 9-9 játékos mérkőzött meg egymással másfél órán keresztül.
1880-ban megalakult a Montreal Association Amateur jégkorong egyesület. Az egyesület elnöke, R.F.Smith javaslatára több változtatás is történt a játékban. Az addig gömbölyű labdát négyzet alakúra cserélték (innentől hívjuk hokinak, "hockey" a bandyt), valamint csak oldalra, és hátrafelé lehetett passzolni. Így előtérbe került a korcsolyázási, és cselezési képesség, valamint az előrehúzódó játékosok így már nem tudtak lesipuskás gólokat lőni. Az egyesület szervezett egy tornát, hogy bemutassa az új szabályokat. Itt csak hét jó képességű játékost tudtak kiállítani, így megegyeztek a csapatok a 7 játékosos felállásban. Itt alakult ki a kanadai jégkorong.
Az első hivatalos jégkorong mérkőzésre 1888-ban került sor Kingstonban, egy egyetemi válogatott, és a katonai iskola csapatai között. Innentől kezdve a jégkorong a legfontosabb sportággá nőtte ki magát Kanadában. Lelátókat építettek a pályák mellé, a négyzet alakú korongot lapos kerek korongra cserélték, és szervezett keretek között lehetővé vált a játékosok átigazolása is.
A szabályoknak, és a fizetett játékosoknak köszönhetően a játék egyre izgalmasabbá, színvonalasabbá vált, így 1893-ban lord Stanley egy 50 dollár értékű serleget adományozott a bajnokság győztesének.
1894-ben pár kanadai játékos bemutató mérkőzéseket szervezett Európában 6-6 játékossal. Itt már a kapukat is kisebbre cserélték. Az európai fiatalok nagyon megkedvelték a sportágat, és hamarosan meg is alakultak az első európai jégkorong klubok.
1917. november 22-én megalakították a kanadai profi ligát a National Hockey League-t (NHL). Az első résztvevők a Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Ottawa Club és a Quebec Club voltak.
1926-ig még számos amerikai csapat csatlakozott az NHL-hez, többek között a New York Rangers, Boston Bruins is. Így 1926-ra tíz csapatosra bővült a bajnokság. A hagyományokhoz hűen a trófeát továbbra is Stanley Kupának (Stanley Cup) hívták.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez