Verseny Einstein órájáért
Az év végi főszezonban egy genfi óraaukción 2,6 millió svájci frankért kelt egy szép régi aranyóra. Még aznap este egy Patek Philip Chronograph 1,38 millót hozott gazdájának. Pár héttel korábban az a Longines, amely valamikor Albert Einstein csuklóján díszelgett, új tulajdonosának 600 ezer amerikai dollárt ért meg – szakértők szerint ez állítólag 2000%-kal több az óra valós értékénél.
New York-ban, a Christie’s idei őszi luxusóra aukciójának forgalma 17,8 millió CHF volt, a Sotheby’s-nél volt egy óra, amely 1,8 milliós áron vásároltak meg..... Vagyis válság ide, válság oda, a luxusóra bizonyított: nehéz időkben is tartós értéket képvisel. Megrengett a bizalom a bankok , tőzsdék is biztosítók iránt – a luxusóra aukciókon azonban pezseg az élet - aki ott vásárol, tudja, hogy a pénze a legjobb helyen van.
„A műgyűjtők érdeklődése általában jól érzékelhetően visszaesett – mondta Evan Zimmermann, az Antiquorum amerikai árverezőház igazgatója – ám az elmúlt néhány hét genfi és New York-i fejleményei azt bizonyítják, hogy a luxusórákra ez nem áll. A gyűjtők és a befektetők hosszú távon ebben a piacban bíznak leginkább”. Így van ez annak ellenére is, hogy a műkereskedelem – melynek trendjéhez mindeddig a luxusóra kereskedelem is igazodni látszott - igencsak megszenvedi a krízist. Azonban egy májusi árverésen egy neves óramárka egyetlen példánya 4 millió amerikai dollárért talált gazdára. Ez a nem nemesfém kategóriában világrekord –minden idők legnagyobb licitje.Ráadásul idén megjelentek a piacon a lelkes orosz, kínai, közel-keleti és Hong Kong-i befektetők és gyűjtők is, akik nemcsak a széles körben ismert márkákat veszik, hanem például az exkluzív Vacheron Constantint is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez