Solymászat és matyóhimzés az Unesco listáján
A magyar solymászatot és a matyó örökséget terjesztette fel a kulturális kormányzat a napokban az UNESCO szellemi kulturális örökség reprezentatív listájára.
olvass továbbA magyar solymászatot és a matyó örökséget terjesztette fel a kulturális kormányzat a napokban az UNESCO szellemi kulturális örökség reprezentatív listájára.
olvass továbbA Budapesti Tavaszi Fesztivál 1981-es megalapítása óta Magyarország egyik legnagyobb kulturális eseménye, amely a külföldieket is nagy számban vonza országunkba, hiszen a világ számos országában számon tartják és az utazási irodák már hónapokkal előre megkapják a programfüzeteket. A minden évben március második felében megrendezésre kerülő fesztivál több mint 50 helyszínen, körülbelül 200 programmal várja a látogatókat. A programok között helyet kapnak komoly-és könnyűzenei koncertek, színházi előadások, filmvetítések és különböző szabadtéri programok is.
olvass továbbEgyre valószínűbb, hogy idén ismételten megrendezésre kerül a Művészetek Völgye, így Magyarország egyik legjelentősebb szabadtéri kulturális eseménye a tavalyi jubileumi rendezés után ismét várja az igényes szórakozásra és kikapcsolódásra (és persze a bakonyi táj szerelmeseit) vágyókat.
olvass továbbAz első vízipipákat kókuszdió héjából készítették Indiában. Természetesen azóta sokat változott és különösen népszerűvé vált a Közel-Keleten. Az arab világban szinte elképzelhetetlen nélküle az élet. A Nargile a XVII századi Törökországban volt, akkoriba szigorú szabályok alakultak ki használatával kapcsolatban.
olvass továbbA steampunk-ban az a jó, hogy hivatkozni mindig jó rá, ám kevesen értik valójában. Talán nem is kell, elég csak gyönyörködni a fogaskerekekben a vas és acél hideg nagyszerűségében, az archaizáló tárgyi kultúrában. A steampunk viszonylag ritkán érinti az ékszerkészítést, de a London Particulars szerencsére fantáziát látott az irányzatban.
olvass továbbSajnos Magyarországon még mindig kevés a kultúrája a protokollnak, pedig az egyik legfontosabb szempont az üzleti vagy diplomáciai érintkezésnek. Nem mindegy mikor mit veszünk fel, ezért nem árt tisztáznunk a dress code fogalmát.
olvass továbbA "Lángoló Turku" mottójú fényinstallációval hivatalosan is Európa idei kulturális fővárosává avatták szombat este Finnország legrégibb városát, egykori fővárosát. (A másik idei kulturális fővárosban, az észtországi Tallinnban már szilveszter óta folynak a helyi EKF-rendezvények.)
olvass továbbItt a tél és aki teheti egzotikus tájakra utazik. Például Thaiföldre, ezen belül is Pattayara. Arra helyre, amelyet sokan erkölcsi fertőnek tartanak. Némi igazuk van, de ha kellő befogadókészséggel nézzük a látnivalókat, akkor egy sajátos kultúrával ismerkedhetünk meg.
olvass továbbBudapest és egyben Magyarország egyik legcsodálatosabb eklektikus épülete hosszú hányadtatás után 2006-ban nyitotta meg újra kapuit, immáron mint luxusszálloda, földszintjén pedig a magyar kultúrtörténet impozáns és kultikus helyszínével, a New York kávéházzal.
olvass továbbA Cafe Cinema Budapest nem csupán egy szórakozóhely, hanem egy olyan kulturális színtér, ahol a hazai és külföldi vendégek igényes kulturális programok közül is válogathatnak, legyen szó filmvetítésről, kulturális színpadi műsorról, vagy épp egy könnyűzenei koncertről. A november 27-én nyíló Cafe Cinema Budapest a Párisi Udvar bejáratánál nyitja meg kapuit, a Haris köz 3. szám alatt.
olvass továbbMoszkva jól ismert a magyar történelemből, hosszú évtizedekig a magyar vezetők vigyázó szemeiket Moszkvára és vezetőire vetették, így maga a város is kultikus fontossággal bírt számunkra. Ma már ez annyira nincs így, hogy hajlamosak voltunk/vagyunk elfelejteni, hogy a város a Föld egyik legdinamikusabban fejlődő régiója. Az ezerarcú Moszkva következik.
olvass továbbKevés olyan hely van Budapesten, mely annyira kultikus színhelye lenne a magyar irodalomnak, kultúrának mint a New York kávéház. Az épület és a kávéház összenőtt a magyar történelemmel, ahol az asztaloknál Budapest vezető
olvass továbbA makettfesztivál témája a tervezői tevékenység és a kultúra, valamint a múzeumok kapcsolata, illetve a tervezés és makettezés újdonságai. A fesztiválon, amelyen egész Európából több mint 70 iroda vesz részt és állítja ki makettjeit, az olyan kiemelkedő épületek mellett, mint Shigeru Ban Metz-i Pompidou múzeuma vagy a Christian Kerez által tervezett varsói MoMA, a legfontosabb hazai múzeumtervek és pályázatok is bemutatásra kerülnek.
olvass továbbAfrika mindig is a sokszínűségéről volt híres. Tanzániában sincs ez másként, számos nép, kultúra, szokás keveredik ebben az országban. Mindenképp érdemes felkeresni.
olvass továbbIráni szőnyegszövés, a pekingi opera, a francia gasztronómia és a horvát mézeskalácsosság is szerepel azok között, amelyek felkerülhetnek az UNESCO eszmei kulturális világörökségének listájára. A két csoport összesen 51 jelöltjét kedden az ENSZ párizsi székhelyű szervezete hozta nyilvánosságra.
olvass továbbMexikó az azték és spanyol kultúra egyik legcsodálatosabb szintézise, amit mindenkinek látni kell.
olvass továbbAlexander Agricola, a 15. század végének egyik legjelentősebb zeneszerzője. A genti születésű trubadúr világi művei az udvari kultúra, illetve a születőfélben lévő polgári világ lenyomatai, s egyszerre jellemzi őket a korszak stílusának némiképp manierista túlhajtása illetve rafinált humor, hasonlóan idősebb Pieter Brueghel képeihez. Ezekből a kompozíciókból válogat a flamand Capilla Flamenca – napjaink egyik legjelentősebb régizenei formációja
olvass továbbA 20. század második felének nyugat-európai művészi zenéje bizonnyal másként alakult volna az 1962-ben alapított Strasbourgi Ütőegyüttes nélkül. Valamennyi koncertjüket a hidegfejű racionalitás és az elképesztő energiákat felszabadító ösztönös muzikalitás feszültsége teszi felejthetetlenné, immár harmincnyolc éve. Gyökereik a háború utáni avantgárd világába vezetnek, s progresszív zenei világképük azóta sem változott. Több mint 250 mű született a számukra, az együttes tagjai 400 különböző hangszeren játszanak, s ütőhangszerparkjuk több ezer darabot számlál.
olvass továbbIdén lett 25 éves az Egyesült Államok egyik "nemzeti intézménye", a Tommy Hilfiger. A nyolcvanas, de inkább kilencvenes évek kultikus márkája, szinte védjegye volt, melynek népszerűségéért talán a rapperek tettek a legtöbbet az évezred utolsó évtizedében.
olvass továbbHa unalmassá válik a lakberendezés (igényesebbeknek lakáskultúra), dobd fel egy sztárral. Erre hívja fel a figyelmet most az Ágy,asztal,tv blogja is. Sheryl Crow és az ő szerény New York-i hajléka.
olvass tovább