11 dolog, amit máshogy csinálsz, ha gyerekkorodban érzelmileg bántalmaztak
Sajnos nem egyedi eset, hogy valaki nem kapta meg kiskorában azt a szeretetet, amire annyira vágyott, és ez a felnőttkori viselkedését is nagyban befolyásolja. De mik is azok a jelek, amiből le lehet szűrni, hogy valakit az őt ért traumák miatt reagál másképp egyes helyzetekre?
Egyre több kutatás foglalkozik azzal, hogy mennyire befolyásolja a gyermekkorban ért érzelmi bántalmazás a későbbi viselkedésünket. Talán nem ad nagy meglepődésre okot a végeredmény, hogy sajnos bizony van összefüggés a későbbi depresszió és alkoholizmus és a nehéz gyerekkor között. Ezek a jelek sem ritkák azoknál, akik nem tapasztalták meg a feltétel nélküli szeretetet kiskorukban:
#1. Nehezen köteleződnek el, mert már gyerekként is nehezen bíztak meg a másikban.
#2. Az sem ritka, hogy egyik percről a másikra teljesen megváltozik a hangulatuk, hiszen már régen is így reagáltak egy-egy kellemetlen helyzetre, amivel nem tudtak mit kezdeni. Nem volt meg a stabilitás érzete, ezért az ő hangulatingadozásaik is előre láthatatlanok.
#3. Sokszor ok nélkül idegeskednek, és gyakran szélsőségesek.
#4. Nem tudják hogy lereagálni a dicséretet, mivel nincsenek hozzászokva.
#5. Sosem biztosak abban, hogy jó az, amit csinálnak. Bizonytalanok abban, hogy képesek-e egyáltalán valami megtételére.
#6. Nehezen engednek közel másokat magukhoz, sokszor kritikusan méregetik az embereket, és azt feltételezik, hogy úgyis csak be akarják csapni őket.
#7. Sokszor szidják magukat, vagy kattognak azon, hogy miket rontottak el, hiszen rengetegszer végig hallgatták, hogy képtelenek egy-egy dolog megtételére.
#8. A konfliktusok elől gyakran csak elmenekülnek, ahelyett, hogy beleállnának a helyzetbe, vagy szembe néznének a problémákkal.
#9. Sokszor a legegyszerűbb cselekedeteket is támadásnak veszik és ők maguk is gyakran támadóan reagálnak, védve magukat az esetleges sérüléséktől.
#10. Amennyiben a családi béke fogalma ismeretlen számukra és a ház anno mindig veszekedéstől volt hangos, gyakran összerezzennek a túl hangos szóra, vagy a váratlan zajokra.
#11. Nehezen hoznak döntéseket, hiszen már egészen kiskoruktól fogva azt sulykolták beléjük, hogy egyedül mindig rosszul döntenek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez