13 lecke a pénzről, amivel mindenkinek szembesülnie kell
Bár a pénz tulajdonképpen megfoghatatlan dolog, mégis a legtöbb ember életét meghatározza. Lehet szeretni vagy gyűlölni, mégis mindenkinek szüksége van rá. Lássuk, mik azok a pénzzel kapcsolatos dolgok, amelyek meghatározzák a vele való kapcsolatunkat!
1. Mindig kell tartalék
Akármennyit keres valaki, akármilyen álomfizetéssel rendelkezik, sajnos sohasem lehet tudni, mikor üt be a krach. Becsődöl a cég, ugrik a hitel… szóval mindig kell tartalék. Lehetőleg minél több, amelyhez csak vészhelyzet esetén szabad nyúlni.
2. Érdemes egy másik állást is kilátásba helyezni
Munkahely tekintetében sem számíthatunk arra, hogy mit hoz majd a jövő. Ezért érdemes folyamatosan böngészni a hirdetéseket, és nem megrekedni egyetlen egy munkahelynél. Nem csak azért, mert idő előtt megszűnhet a munkahely vagy kirúghatnak, hanem mert lehet, hogy egy másik pozíció magasabb fizetéssel, esetleg jobb időbeosztással kecsegtet.
3. A fényes karrier kockázatokkal jár
Sajnos, ha manapság valaki igazán ki szeretni tűnni, nem elég a puszta tehetség és a kőkemény szorgalom, kockáztatni is tudni kell. Sokszor hatalmas lehetőségeket halásznak el olyan emberek orra elől, akik egyszerűen nem elég gyorsak, vagy félnek a rizikótól. Ez fiatalon még könnyebben megy, de negyven-ötven éves kor körül is nyitottnak kell lenni az új lehetőségekre. Nagyobb kockázat, nagyobb nyereség.
4. A sok pénz sok felelősséggel jár
Vannak emberek, akik hiába keresnek egyre jobban, mégis megrekednek egy életszínvonalon. Valószínűleg azért, mert nem tudnak mit kezdeni a hirtelen jött sikerrel és pénztöbblettel, vagy éppen az új helyzetben válnak mértéktelenné. De ilyen a lottó is: rengetegen herdálták el a nyereményüket évek, hónapok leforgása alatt, mert eszetlenül költekeztek, és nem voltak elég tudatosak.
5. Fontosak a jó befektetések
Az otthon tárolt pénz komoly veszélyben forog. Ellophatják, romlik az értéke, de semmiképpen sem gyarapodik. Az ilyen nagyobb összegeket épp ezért érdemes nem is feltétlenül a bankban kamatoztatni, hanem mértékétől függően befektetni. Ingatlanokba, részvényekbe, esetleg egy vállalkozásba. De mindenképp olyanba, ahol nem vész el, és pluszt termel.
6. Kell egy jó biztosítás
Sok ember egyszerűen feleslegesnek, pénzkidobásnak tartja a biztosítást, vagy megelégszik a legolcsóbb verzióval, amivel szinte semmit sem ér. Sajnos alulbecsülik egy jó életbiztosítás vagy életbiztosítás előnyeit, mert nem gondolnak eléggé a jövőre. Igen, most éppen ki kell fizetni érte havonta X összeget, nade mégis mi történik, ha beázik a tető, vagy villám csap a házba? Egy élet munkája mehet tönkre, beláthatatlan következményekkel.
7. Gondolni kell a nyugdíjra
„Ej, ráérünk arra még”, meg „Forever Yong”- ez sajnos sokaknál életszemlélet. Pedig a biztosításhoz hasonlóan a nyugdíj szintén egy fontos tényező a jövőnket tekintve. Előbb-utóbb igenis megöregszünk, és akkor is el kell majd tartani magunkat, ha már nem vagyunk képesek a kétkezi munkára.
8. Saját otthon, saját kocsi
Érdekesen állunk a saját dolgainkhoz. Valahogyan túlságosan kötődünk, erősen vágyunk a szülőföldünk és a tulajdonunk után. Míg nyugaton bevett szokás, hogy az emberek mobilisak, és képesek akár évente felkerekedni a nagyvilágba, és albérletről albérletre járni, nálunk nagyon meghatározó a saját lakás, az autó. Ám ehhez olyanok is képesek görcsösen ragaszkodni, akik nem tehetik meg: nade tényleg jobb olyan „saját” házban élni, amire 40 évig törleszteni kell a hitelt?
9. Az adósság veszélyes
Adósságcsapda. Adósságspirál. Rémes szavak, amik bilincsként fonódnak az emberre, akár egy életen keresztül. Mert ha valaki egyszer beleesik ebbe a csapdába, ésszerű keretek között lehetetlen kikecmeregni belőle. Talán egy lottó 5-ös segíthetne, de lássuk be, erre vajmi kevés esély van. Hogy ne keltsék a relatív szegénység látszatát, sokan éktelen mennyiségű hitelt képesek felhalmozni olyan dolgokra, melyekre nem is feltétlenül van szükségük. Vagy nemes egyszerűséggel átverik őket a bankok. Ezért kell résen lenni, és csak olyan hitelt felvenni (ha már mindenképpen muszáj), amelynek lehet látni a végét!
10. Egyetem? Főiskola?
Érdemes nem csak a saját taníttatási költségeinkre gondolni (ha van), hanem már jó előre a gyerekeink jövőjéről is elmélkedni. Sokan felelőtlenül felveszik a diákhitelt, hogy életük második harmadában a fizetésük erre ússzon el. Ezért kell mindent jó előre átfontolni, megbeszélni, és mindig új alternatív lehetőségeket keresni, ami a taníttatást illeti.
11. Pénzügyi ismeretek
Sajnos az iskolában nem esik elég szó a pénzkezelésről. Pedig aki ezekkel tisztában van, azt jóval nehezebb átvágni, és persze nagyobb eséllyel hoz meg jobb döntéseket. A kamat, THM és hasonló fogalmakon kívül érdemes néha mélyebben bújni a számokat!
12. Senki sem lehet túl öreg a luxushoz
Annyi mindenre kell gondolni: rezsi, nyugdíj, hitel, gyerekek, unokák… na de azért mégis gyakran felmerül a kérdés: miért csak mások miatt kellene dolgozni? Miért kellene folyton külső dolgok miatt aggódva spórolni? Nos, a pénz önmagában csak egy papírfecni, ami semmit sem ér, így nem is boldogít. Ezért olykor-olykor, ha elég biztos a talaj, érdemes életre szóló élményekre, vágyott tárgyakra is költekezni. Akkor is, ha elsőre feleslegesnek tűnnek.
13. Mire jó a rongyrázás?
És végül, de nem utolsó sorban: igen, nem azét van a pénz, hogy életünk végéig üljünk rajta, de a mohó költekezés sem vezet sehová. Sokkal boldogabbá tesz egy autó, ha tudjuk, hosszú évek kemény munkájával spóroltunk össze az árát, mintha csak úgy elherdáltuk volna egy 8. tűzpiros Ferrarira. Vagy: minek sima fehér trikót venni tízezrekért, amikor nem is jobb minőségű, mint az olcsó? Meg amúgy is kit érdekel, milyen háza, autója, mobilja van a szomszédnak? Az a lényeg, hogy nekünk, személy szerint mire van szükségünk, mert a többi tényleg csak felesleges rongyrázás, amivel kifelé vágyunk megfelelni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez