2009 sci-fijei
Az idei év igen bő termést hozott a science fiction frontján. A nagy felhozatal ugyanakkor nem feltétlenül jelentett minden tekintetben minőséget, így láthatjuk, láthattuk, hogy jól megfértek egymást mellett a már-már B kategóriába eső dvd szagú filmek az olyan szupermozikkal, mint a Star Trek vagy az Avatar. Ha valamit kihagytunk volna, vagy szerinted bűn rossz elemzést végeztünk volna, szedjetek szét ízekre nyugodtan...
Képlet
Nicolas Cage mélyrepülése után végre egy valóban komoly filmben játszott, és alkotott maradandóbbat az utóbbi évek munkáihoz képest. A Képlet remek város és Föld rombolós mozi - de számos potenciális, és Hollywood-hoz szokatlanul - sablonok és klisék nélkül. Nincs vérző fejű főhős, színes bőrű, bátor, népét nem elhagyó elnök, sikítozó szőke főhősnő. Csak világvége. Lehet így is.
Terminátor
Az eddigi legeslegutolsó Terminátor sok újat nem hozott, hacsak nem azt, hogy mindig lehet egy film egy kicsivel több, véresebb, gyorsabb, akciódúsabb és persze drágább. A Terminátor - Megváltás hozta a kötelezőt, talán többet is, hiszen nem csak, hogy látványos és kiegyensúlyozott, hanem a maga nemében ötletes is volt. Persze a végén a mozivászon már nem bírja, és kitör a giccsözön, szeretettel, békével, meg mindenki nagyon boldog, de ahogyan nagyon sokan megjegyezték, a film akkor is egy 200 milliós B film marad, pontosan azért, mert ellentétben az első két résszel, a Megváltás nem akart játszani B filmes allűrökkel, komolynak akart látszani, de ha nem lenne XXI. századi technika, akkor a színészi gárdába bizony Rutger Hauer is befért volna...
Transformers
Az év első fele a robotok nyomasztó fölényét hozta. A Terminátor mellett a Transformerstől várták a legtöbbet, igaz valószínűleg csak a producerek. Szinte minden kritika kiemeli az első rész bugyutaságát is, amit megkoronáz a második rész. Szerintük. Csupán egy a baj. Több generáció játszotta át a vasárnap délutánokat a remekül alakítható játékokkal, csak egyet felejtettek el: hogy közben felnőttek. A Transformers - Bukottak bosszúja igazság szerint a gyerekeknek szólna leginkább, ha nem lenne benne annyi harc, mint egy-egy tökösebb világháborús filmben. A filmből hiányzó mondanivaló kapcsán azért tudni kell, hogy nem egy francia művészfilmről, vagy Jókai adaptációról beszélünk. A szórakoztatás műfaja ez, amin kikapcsolhatsz. Ezt pedig tökéletesen teljesíti is.
Star Trek
Az év kellemes meglepetése volt számomra a Star Trek. A nulladik részek, mint burkolt folytatások több éve igen népszerűek a tengerentúlon, de most egyáltalán nem vallottak vele szégyent, a film méltó utódja (elődje) a sorozatnak. A forgatókönyv ötletes, fordulatos, a színészi játék friss, remek viccekkel, áthallásokkal teli humoros jelenetekkel van megtömve a film. Nekünk tetszett.
District 9
Az év talán legötletesebb sci-fije, amiben minden meg volt, ami szükséges egy vérbeli science fictionhoz. Idegenek, technika, fantázia, de mindenekelőtt egy nagy adag mondanivaló a jelennek. A Peter Jackson féle District 9 provokatív, elgondolkodtató film, bevándorlásról, xenofóbiáról, beilleszkedésről, Dél-Afrikából, a jövőből a jelennek.
Hasonmás
Szintén az idei év nagy durranásának szánták, s bár jó iparos módjára hozta is az elvárt bevételeket, szinte mindenkinek hiányérzete volt. A remek alapsztorira sajnos egy sablonos, nem kiforrott forgatókönyvet húztak, mintha nem merték volna a készítők kihasználni a történetben rejlő hatalmas lehetőségeket. Így "csupán" egy remek mozi lett belőle, maradva Bruce Willisnél, nem lesz a Hasonmás egy Hatodik érzék típusú kultfilm.
A Boszorkány-hegy
Hogy klasszikusokat idézzünk: Dwayne "The Rock" Johnson-nal filmet forgatni és ilyen filmet nézni körülbelül olyan lehet mint "sajtreszelővel izélni. Enyhén szórakoztató, de leginkább fájdalmas". Ebben a filmben megismerkedhetünk Johnson színészi képességeivel nem is akárhogy. The Rock, a filmtörténeti jelenség, akinek ha két mondatnál vastagabb a szerepe, illetve nem minden mondata után lyuggatja ki, vagy vágja szét a statiszták, kaszkadőrök ruháit és a kellékesek munkáit, akkor megismerkedhetünk színészi képességeivel. Maradjunk annyiban, hogy játéka eredetire sikeredett. A film maga sokak szerint nem is sci-fi, inkább kalandfilm, bár az idegenek miatt megjutalmaztuk egy itteni helyezéssel. Igazi vasárnap délutáni családi film.
Gamer
Mi is írtunk róla, de a vetítés előtt még mi sem sejtettük, hogy mennyire is bugyuta a film. Pedig az alapötlet zseniális, csak a fantázia nélküli megoldás sikeredett nagyon XXI. századira. Egy tökös akciófilmhez bizony olyan akciók kellenek, amit még a néző is élvez és követni tud, nem csak egy profi animációs program. Igazi egyszer megnézhető pop-corn mozi.
2012
Végezetül az év végére megérkezett minden idők egyik legütősebbnek kikiáltott katasztrófafilmje. Az összeesküvés-elméletek és félműveltséget tökéletesen jelző "márazaztékokismegmondták" film egyetlen valódi értékkel bír. Marha sok pénzt hoz a konyhára. Roland Emmerich többször bebizonyította már, hogy kiskorában jobban szerette szétrombolni a homokvárakat a strandon mint felépíteni, ez a szokása valószínűleg 2012 után sem fog alábbhagyni. Meg kell nézni, kikerekedett szemmel bámulni a filmet, aztán mozi után a pároddal tervezni a következő gyereket... Nem kell félni, nem fog fájni, kevésbé mint ez a sablontömeg.
Avatar
Persze november végén még csak Trailerekből táplálkozunk, mégis az idei év befejező filmje ígérkezik egyben 2009 (és talán 2010) legnagyobb durranásának. A filmről körülbelül annyit írtak már, mint a Titanicról, vagy a Jurassic Parkról. December 17-e után okosabbak leszünk. Folytatjuk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez