5 módszer, hogy jobban be tudd osztani az időd és hatékonyabb legyél, mint valaha
Mint tudjuk, a tanulás egy egész életen át tartó folyamat, tehát nem is kell sürgetni az olyan dolgokat, amikre még nem vagyunk felkészülve. Azonban sokszor saját magunkkal szúrunk ki, ha folyamatosan csak magunk előtt toljuk a feladatokat, ahelyett, hogy valóban foglalkoznánk velük, tehát nézzük csak, hogyan tudunk hatékonyabbak lenni, kevesebb idő alatt, mint eddig!
Több kutatás is kimutatta, hogy az emberek legnagyobb százaléka a mindennapjai során ténylegesen csak három órán keresztül produktív. Ez nem tűnik túl soknak, nem igaz?
De vajon mik azok a dolgok, amikkel a saját hatékonyságunknak teszünk keresztbe és ezért napokig húzunk olyan dolgokat, amiket igazából egy nap alatt meg lehetne oldani?
Bár valószínűleg a cikk elolvasása után sem fogod tudni a napod minden egyes percét kihasználni, de talán pár értékes percet, vagy akár órát hozzá tudsz tenni a tevékenységedhez, ha figyelsz az alábbi dolgokra.
#1. Kísérletezz az időddel!
Mindnyájan egy kicsit máshogy működünk, így az is előfordulhat, hogy az az időpont sem azonos, amikor a tevékenységünk a maximumon pörög. Ez is egy olyan dolog, amit nem árt tesztelni, hogy rájöhess, melyik órákban vagy a leghatékonyabb. Valaki akkor dolgozik legjobban, ha reggel hatkor már nekiül a munkának, azonban olyan is akad, akinek éjfél után pörögnek gyorsabban a fogaskerekei, és az is megeshet, hogy a délután kettő a te időpontod! Ha megleled a számodra leginkább megfelelő időpontot, akkor ragaszkodj hozzá, és próbáld a rutinod részévé tenni!
#2. Kapcsold ki az értesítéseid- igen, az összeset!
Rögtön választ pötyögsz az e-mailjeidre, amint azok a postafiókodban landolnak? Égető késztetést érzel, hogy tíz percenként az üzeneteidre nézz, vagy végigpörgesd az Instagramod?
Ha valami komolyabb koncentrálást igénylő feladatba vágsz, akkor tartsd magad távol a különböző közösségi oldalakról, mert még annyi is kizökkenthet a ritmusból, ha csak egy szimpla „oké”-t írsz be a telefonodba. Ne aggódj azon, hogy lemaradsz valamiről, hiszen, ha legalább egy órán keresztül megszakítás nélkül dolgozol, akkor több időd lesz később arra, hogy válaszolj mindenre!
#3. Tisztítsd ki a fejed és vegyél egy nagy levegőt!
Miután alkalmaztad az előző trükköt, lehet, hogy zsong majd a fejed és muszáj egy nagy levegőt venned, mert benne ragadtál a monotonitásban. Ilyenkor a legjobb, ha magadhoz ragadsz egy finom kávét, és kicsit megváltoztatod a környezeted, sétálsz egyet, vagy csak kiülsz a közeli parkba egy fél órára az ebédeddel. A kreatív gondolatok sokkal könnyebben megtalálnak majd, ha egy kis időt a természetben töltesz és lekapcsolod magad arról a feladatról, amit már órák óta próbálsz legyűrni.
#4. Tedd le a tökéletesség utáni való vágyad!
Nyilván mindegyikünk jó munkát akar kiadni a kezei közül, nem pedig valami olyat, ami utolsó percben lett összecsapva és amihez nem szívesen adná a nevét. De néha annyira arra fókuszálunk, hogy valami tökéletes legyen, hogy elfeledkezünk arról, hogy felhasználjuk a kreatív ötleteink és kockáztassunk, ha egy izgalmas ötlet vet lábat a fejünkben. Ha csapatban dolgozol, akkor még fontosabb, hogy ne csak te akard elvégezni a feladatok oroszlán részét, hanem bízz a többiekben is, hogy képesek ők is a feladatra fókuszálni, hiszen ezzel rengeteg felesleges stressztől szabadítod meg magad és nem kevés energiát spórolsz meg. Delegáld, hogy mi fontos és mi az, amire nem kell ráfeszülni és nyugodtan kérj segítséget a csapattól, amiben dolgozol!
#5. Oszd be hasznosan a szabadidőd!
Sokat utazol a munkád során? Nézz át pár feladatot addig, amíg a repülődre vársz! Egy barátod szólt, hogy késik kicsit? Válaszold meg akkor a felgyülemlett e-maileket, amíg rá vársz! Dolgozz keményen a hirtelen jött szabad percekben, hogy aztán a nap végén több időt tudj azokkal tölteni, akik igazán számítanak és ne kelljen baráti vacsit lemondanod azért, mert elúsztál a melóddal!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez