5 ok, amiért idén ősszel a szilva lesz a kedvenc gyümölcsöd
Sokan nem tudják, hogy a tucatnyi színben, méretben és formában előforduló szilvának rengeteg jótékony hatása van. Sok más gyümölccsel ellentétben nem tartalmaz telített zsírokat, ám kiváló C- és A-vitaminforrás, és szuper hatása van a szemre, a bőrre, valamint véd a rák szövődményeitől is.
1. Rák "ellenszer"
Akárcsak az eper, a málna, a meggy, vagy éppen a lila szőlő, a szilva is kiváló forrása azoknak az antioxidánsoknak, amelyek megvédik sejtjeinket a káros, komolyabb betegségektől, mint például a tüdőrák. Már az egészségügyben is egyre többen állítják, hogy napi 1-2 szem szilva remek ellenszere még a különböző gyulladásoknak, a bakteriális fertőzéseknek, valamint az időskori és idegrendszerbeli betegségeknek.
2. Szíverősítő
Hogy szívünk egészséges, erős legyen, sok gyümölcsöt érdemes fogyasztanunk. A szilva magas káliumtartalma (egy friss szilva akár 113 mg káliumot is tartalmazhat) lejjebb viszi a magas vérnyomást, enyhíti a szívbetegségeket, és kevesebb esélyt kínál a stroke kialakulásának is.
3. Jót tesz a szemnek
Nem titok, hogy ha kétnaponta elrágunk egy nyers sárgarépát, az javítja a szemek egészségét, ám fogaink időnként igen érzékenyek lehetnek rájuk. Éppen ezért lehet optimális megoldás pár darab finom szilva, amely zeaxantintartalma miatt megvédi a retinát a káros UV-sugaroktól.
4. Szabályozza a vércukrot
A szilva egy alacsony glikémiás indexű gyümölcs, amely segít kontrollálni a vércukorszintünket, és ezáltal nagy társ a cukorbetegség megelőzésében is. Azonban fontos, hogy friss szilvát együnk, mert a szárított és egyéb módon feldolgozott gyümölcsök magas cukortartalommal rendelkezhetnek.
5. Megelőzi a székrekedést
Rost-, szorbit- és szaténmennyisége miatt segít elkerülni, de minimum enyhíteni a székrekedést. Adj egy pohár joghurthoz némi szilvát, zabkását, vagy müzlit, és frissen, egészségesen tartod majd bélrendszered! A krónikus székrekedésen már nem biztos, hogy segít a szilva, ilyenkor mindenképpen fordulj orvoshoz! Mégpedig mielőbb!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez