6 fajta meditációs gyakorlat
A meditáció egy ősi hagyomány, amit a világ minden táján ma is ismernek és gyakorolnak, a nyugalom és a belső harmónia elérésének érdekében. Tarts velünk és ismerj meg 6 meditációs gyakorlatot, amit egy kis gyakorlással te is elsajátíthatsz!
Bár a gyakorlatok számos különböző vallási tanításokhoz kapcsolódnak, a meditáció nem a hitről szól, sokkal inkább a tudatosság megváltoztatásáról, a tudatosság megszerzéséről és a béke megteremtéséről.
Nincs helyes vagy rossz út a meditációhoz, de fontos megtalálni a saját igényeidnek és a személyiségednek megfelelő gyakorlatot. Nem minden meditációs fajtát érezzük a sajátunknak. Ezek a gyakorlatok különböző készségeket és gondolkodást igényelnek, beleértve az érzékszervi tudatosságot. Lehet, hogy most azt kérdezed magadtól, hogy honnan tudhatod melyik gyakorlat az, amelyik a legmegfelelőbb számodra, de ne aggódj emiatt, rá fogsz érezni. Az a gyakorlat lesz a tiéd, ami kellemesen ki tud téged kapcsolni és arra ösztönöz, hogy tovább gyakorold, hogy egyre mélyebb tudatossági szinteken legyél képes meditálni.
Figyelem alapú stresszcsökkentés
A figyelem-alapú stresszcsökkentés (MBSR) egy nyolchetes intenzív program, amely magában foglalja a figyelmet és a jógát. Az eredeti 8 hetes elvonulást, Jon Kabat-Zinn fejlesztette ki a buddhizmus gyakorlásának éveiben és a jóga hallgatójaként integrálta az ott szerzett tapasztalatait is. A terve az volt, hogy olyan programot fejlesszen ki, amely segít az embereknek stresszük, szorongásuk és krónikus fájdalmuk kezelésében. A programot széleskörben hozzáférhetővé is tette minden ember számára, és segített a nagyközönségnek abban, hogy megértsék, hogy nem kell buddhistának lenni ahhoz, hogy gyakorolják ezt a fajta meditációt. A meditáció során a figyelmet közvetlenül a gondolatainkra kell fordítani, de csak a megfigyelés erejéig, nézni, ahogy átmennek az elmédben. Nem ítéled meg a gondolatokat, nem ragadsz bele, nem veszel részt bennük, csak kívülről figyeled őket ahogy jönnek és távoznak benned.
Ősi hangmeditáció
Ez egy mantrán alapuló meditációs technika, amely Indiából származik. A meditáció során egy mantrával emeljük a rezgésünket és a tudatosságunkat. A mantra azt a cél szolgálja, hogy az elmét lecsendesítse és fókuszban tartsa. A meditáció során újra és újra megismétli a mantrát, amely rezgést hoz létre és amely a testre, a lélekre és a szellemre egyaránt és közvetlenül hat.
Transzcendens meditáció
A transzcendens meditáció vagy a TM egy másik mantra-alapú meditáció. Ebben a hindu hagyományban lótuszülésben ülve, belülről énekelsz egy mantrát és arra koncentrálsz, hogy felülemelkedj a látszólagos problémádon. Vagyis egyet hátra lépve az elmédben, magasabb nézőpontból tekintesz rá a téged foglalkoztató gondolatra. Miközben a mantrázol, aktívan megváltoztatod a lélegzeted, így egyidejűleg megváltozik a lelkiállapotod is. A mantrát vibrációs tulajdonságaihoz használják az elme rendezéséhez. Nem csak ismétlünk egy szót, hanem zengetjük, például: „oooooooohhhmmmmm” Ennek a vibrációnak a testi, lelki és szellemi hatását már egy-két zengetés után érezni fogjuk, de természetesen maga a meditáció ettől hosszabb idő (min. napi 15 perces majd egyre-egyre több). Habár a meditáció és a technika maga az ősi hangmeditációhoz hasonló, elég sok különbség van közöttük. Beleértve magukat a mantrákat és azok kiválasztását, a meditáció utasítását és a meditáció javasolt időtartamát. Ahhoz, hogy hatékonyan megtanuljuk gyakorolni a meditáció e formáját, tanácsos hozzáértő segítséget kérni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez