'A 20-as és a 40-es éveikben járó férfiaknak különböző trendeket kellene követni' – interjú Dan Gregory-val
Idén 50. alkalommal rendezték meg a Braun Prize nemzetközi versenyt, ahol több mint 3000 pályázat közül választotta ki a 100 tagú innovációs és dizájn szakemberekből álló zsűri a legizgalmasabb találmányokat. A díjátadó eseményen találkoztunk Dan Gregory londoni sztárborbéllyal, aki a Braun nagykövete. Az energikus, igazán elhivatott és mindig vidám szakembert többek között a pályája indulásáról és a jövő évi trendekről faggattuk.
A munkád sokkal inkább tűnik művészetnek, mintsem egy átlagos szakmának. Ezt te is így érzed?
Igen, ezzel egyet kell értenem, hiszen a munkámban benne van az alkotás folyamata, és talán ez a legjobb az egészben. A vendégeinknek új stílust, új külsőt adni, és ezáltal erősíteni az önbecsülésüket, pozitív irányba változtatni az önértékelésüket. Azzal, hogy változtatunk a megjelenésükön, elérhetjük, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben, és ennek köszönhetően a világ is más szemmel tekint rájuk.
Elképesztő, hogy mennyi mindenre tudsz egyszerre figyelni, és mégis tökéletesen koncentrálsz arra, ami elődlegesen a feladatod. Hogyan lehet egy ilyen eseményen ennyire fókuszálni arra, amit csinálsz, miközben ennyien figyelnek?
Ha belegondolsz, egy egyszerű borbély üzletben is mindig várakoznak a vendégek, és közben azt figyelik, hogy a borbély éppen mit csinál, tehát bizonyos szempontból mindig közönség előtt dolgozunk, így ez egy idő után teljesen természetessé és átlagossá válik. Koncentrálni pedig nem nehéz, ha tudom, hogy mit szeretnék készíteni - alkotni, akkor az a cél lebeg a szemem előtt, hogy minél jobb legyen.
Mióta dolgozol a szakmában? Miért éppen erre esett a választásod, mi volt a motiváció?
Nem igazán mondhatom, hogy választottam, sokkal inkább valahogy belecsöppentem ebbe az egészbe. Egy jó barátomnak volt egy borbély üzlete, ahová én magam is jártam vágatni a hajamat. Amikor 14 éves voltam, és már csak két év volt hátra az iskolából, megkérdeztem, hogy tulajdonképpen milyen végzettségre lenne szükségem ahhoz, hogy bekerüljek a szalonba. Akkor nagyon meglepődtem, hogy azt a választ kaptam, hogy tulajdonképpen semmilyen. Az iskolában mindig is a művészeti tárgyak érdekeltek a legjobban, illetve ezekben volt igazán kiemelkedő a teljesítményem, így arra gondoltam, ebben a szakmában valamilyen ehhez egészen közel álló dolgot csinálhatnék.
Tehát úgy döntöttél, hogy itt a nagy lehetőség, és elkezdtél a szalonban dolgozni?
Igen, pontosan így történt, azonban abszolút az alapoktól kellett kezdenem: fogadtam a vendégeket, itallal kínáltam őket, amíg várakoztak, felsepertem és felmostam a szalonban. Tehát tulajdonképpen minden ügyes-bajos dolgot nekem kellett megcsinálni.
Az emberek frizuráját illetően melyek a leggyakoribb és legalapvetőbb hibák, amikkel az utcán szoktál találkozni?
Természetesen rengeteg van belőlük… csak viccelek! Amit a legtöbbször látok, hogy hátul, a tarkójuknál túlságosan fel van nyírva a hajuk, illetve a pajesszel is gyakran vannak problémák. Ahol még jellemzően szoktak lenni hibák, az a fül mögötti terület környéke.
Mindezt egyből kiszúrod, amikor az utcán sétálgatsz? Ez bizonyos szempontból a szakmád árnyoldala?
Természetesen általában önkéntelenül is az emberek haját, frizuráját, szakállát figyelem, amikor az utcán sétálok, vagy éppen tömegközlekedek. Ráadásul számos olyan hiba van, amit egyszerűen nem lehet nem kiszúrni, annyira látványos mindazok számára, akik ezzel foglalkoznak.
Mennyire nehéz hozzád időpontot szerezni, mennyivel hamarabb kell bejelentkezni?
Átlagosan 5-6 hétre tudok időpontot adni a vendégeimnek, így érdemes időben bejelentkezni.
Feltételezem akkor, hogy senki sem szokta lemondani!
Azért ez időnként előfordul, és amennyiben valaki háromszor kihagyja az időpontját, akkor „fekete listára” kerül. Úgy gondolom, hogy ez mindössze a kölcsönös tiszteletről szól, hogy nem illik más emberek idejével játszani.
Milyen stílust javasolsz a húszas, illetve a negyvenes éveikben járó férfiaknak?
Alapvetően fontos, hogy valóban érdemes különbséget tenni a két korcsoport között, és nem javasolt, hogy egymás stílusát utánozzák, hiszen az valahogyan nem fog működni.
A húszas években járó fiatal férfiaknak nem is nagyon érdemes konkrétumot javasolni, hiszen ez még az az időszak, amikor meg kell találniuk a saját stílusukat, hogy mi az, ami tetszik nekik, mi az, ami jól áll nekik. Így számukra elsősorban azt tudnám javasolni, hogy legyenek önmaguk.
Ez persze a negyvenes éveikben járókra is igaz, ekkor már azonban olyan kérdésekre kell választ adni, hogy valaki képes-e elfogadni, hogy öregszik, és ezzel párhuzamosan őszül a haja vagy éppen a szakálla. Persze mindkettőre létezik megoldás. Azt viszont mindenképpen javaslom, ha valaki festeti a haját, akkor ne növessze meg a szakállát, hiszen ott ugyanúgy visszaköszönhetnek az ősz szálak, frissen borotvált arccal sokkal fiatalosabb lesz az összhatás.
Mire számíthatunk a 2019-es trendekkel kapcsolatban?
Ami szerintem a legszembetűnőbb lesz, az az, hogy egyre több bajuszra számíthatunk, ugyanis újra megint nagyon divatos lesz viselni. Emellett természetesen maradnak a szakállak is, bár sokkal inkább a rövid lesz a jellemző, talán most egy kicsit háttérbe fognak szorulni a hosszabb szakállak, amelyekből meglehetősen sokat láthattunk elmúlt pár évben.
A Braun Prize számokban:
• Éppen 50 éve, 1968-ban hozta létre Erwin Braun, a gyáralapító Max Braun fia, azért, hogy a világ feltalálóit, dizájnereit arra ösztönözzék, hogy „jobb hellyé tegyék a világot”.
• Idén 3 087 pályázat érkezett 107 országból, még soha ennyien nem jelentkeztek az ötletükkel a Braun Prize történetében.
• Összesen 75 000 euróval, vagyis átszámítva több, mint 23 millió forinttal támogatta a Braun a legjobb ötleteket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez