A fenevad – Ford Ranger Raptor
A fenevad bárhol és bármikor képes a prédáját elfogni. Nincsen számára akadály, hogy elérje a célját és eljusson oda, ahová nem mindenki képes. Nem elég, hogy meg tud birkózni a természet adta körülményekkel, de mindezt olyan gyorsan teszi, hogy lélegzetvételnyi idő sem telik el.
Nem véletlen, hogy Raptornak nevezte el a Ford a legerősebb pick-up -ját. Teljesen találó a név, hiszen a két literes turbódízel erőforrással rendelkező gépsárkány 213 lóerő és nem kevesebb, mint 500Nm nyomaték leadására képes. Bárhol, bármikor. Lehet sáros út, hepehupás földút a szántás közepén vagy éppen autópálya. Korlátlan a szabadság, korlátlan a lehetőség. Ezért imádja mindenki a Raptort, ahogyan Mi is élveztük a nálunk eltöltött egy hét minden egyes pillanatát.
A pick-up valahol átmenet a terepjáró és a tehergépkocsi között. A duplakabinos utastér mögött persze ott zötyög a plató. Le van ugyan fedve fekete redőnnyel, de azért mégsem ugyanaz a komfort, mint egy személyautó csomagtere. Talán ennyi ebben az esetben az összes kompromisszum. Cserébe persze ott van az áfa visszaigénylésének a lehetősége.
Nem rossz kompromisszum, amelyért kapunk egy teljesen átdolgozott Rangert. Szélesebb lett 16,8 cm-rel, magasabb 51mm-rel, mint bármelyik másik kivitel. Kapott egy teljesen egyedi matt fekete orr-részt, aminek a formáján is változtattak, nem csak a színén, amelyre gigantikus betűkkel írták fel a Ford feliratot.
A méretével - 5,4m hosszú, 2,2 m széles és 1,9m magas - tekintélyt parancsoló lett az európai Ford Raptor, amely egyépként csak apró kistestvére az amerikai kontinens F-150 Raprorjának. Szégyenkezni valója még sincs, hiszen a 2342 kg össztömeg az öreg kontinens léptékei alapján szintén gigászi.
A méret az egy dolog, a vezetési élmény pedig egy másik. Ez utóbbiban pedig szintén nem a hátsó sorból indul a Raptor. A 10 fokozatú automata váltó gyakorlatilag állandóan alacsony fordulaton képes tartani a motort, így inkább csendesnek mondanám a Raptort a többi pick-uphoz képest, mint zajosnak. Ha a képzeletbeli skálán el kell helyezni, akkor sokkal inkább egy jóképességű terepjárót vezetünk, mint egy platós teherautót. Ennek egyik oka, hogy az alváz alatt a FOX Racing felfüggesztése dolgozik. Ez egy különleges, teljesítményre hangolt rendszer, mely képes elnyelni a legdurvább rázkódásokat és könnyedén kisimítja az utak egyenetlenségeit.
A megfelelő terepfokozatot mind gombokkal, mind pedig a menü rendszerből választhatjuk ki, és ezek kombinációja adja meg a megfelelő beállítást. 6 különböző beállítás közül választhatunk. Normál üzemmód az általános használatra, közútra. Sport üzemmód, Fű/Murva/Hó üzemmód csúszós terephez, Sár/Homok üzemmód, ahol a süppedős közeg jelenthet akadályt, Szikla üzemmód, ahol a finom irányíthatóságra van kiélezve a beállítás és végül, de nem utolsó sorban a kedvencem, a Baja üzemmód, amelyet a nagy sebességű terepes használatra találtak ki. Az üzemmód neve a híres Baja Rally nevéből jön. A lejtmenet asszisztenst és a differenciál zárat is kikapcsolhatjuk az említett külön gomb segítségével.
Természetesen a fogyasztás nagyban függhet attól, hogy milyen módon használjuk az autót. Általános körülmények között 10-11 literrel beéri.
Mivel egy csúcsmodellről beszélünk a felszereltség is a legmagasabb színvonalat képviseli és tartalmazza a manapság elérhető extra felszerelések szinte mindegyikét. Gyönyörű és jó minőségű varrott bőr üléseken foglalhatunk helyet, illetve a központi színes kijelzőn minden funkció kényelmesen elérhető és nem utolsó sorban a telefonunkat is ki tudjuk tükrözni rajta.
Számomra szimpatikus, hogy a Raptor vásárlónak egyáltalán nem kell az extra felszereltség kiválasztásával bajlódnia. Kizárólag a színt kell eldönteni és azt, hogy fel legyen-e matricázva Raptorosra. Minden benne van a 13,5 millió nettós vételárban. Ennyi pénzért pedig a fenevad megszerzése nem is tekinthető drágának.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez