A férfiak tényleg nem sírnak...vagy mégis
A mai modern társadalmakban igen konkrét szereposztást kaphatunk starter kit-nek nemi szerepeink szerint. A gender a társadalmi nemet jelenti, valamint a “genderelmélet” a társadalom által meghatározott nőiességre/ férfiasságra vonatkozik, nem pusztán a női/férfi mivoltra. Alapvető hitvallásom ezen konzervatív nemi sztereotípiák leépítése és megreformálása, egy elfogadóbb társadalmi közeg ideája reményében.
Szerencsére manapság elkezdett teret hódítani a social médiában, blogokon, cikkekben a nemi egyenjogúság eszméje, azonban nagyon nehéz a gyakorlatban is hatást elérni. Még az eszme megértése és validitása is ellenérzéseket vált ki bizonyos emberekből, nemhogy a hétköznapi életben való gyakorlása. Én nőként, általában a női szempontokat veszem górcső alá, azonban fontosnak tartom, hogy foglalkozzunk a férfiak oldalával is. Kellőképpen nagy nyomás nehezedik ugyanis rájuk is. Egész kisgyerek korban hallhatjuk azokat a félrevezető iránymutatásokat miszerint: “ugyan már ez katona dolog” “a fiúk nem sírnak” “ez férfi munka” satöbbi. Ezek jól bevésődve, alattomosan bénítják meg a fiúk érzelmi fejlődését, blokkolva szabadságukat adott érzések kifejezésében.
Ugyanígy nőkre vonatkozóan is megvannak ezek a hibás üzenetek. Személyében kellene vizsgálni minden egyes cseperedő gyermeket és ahhoz mérten irányítani és segíteni az életben való boldogulásban. Ugyanis adott lehet egy feminim lelkű kisfiú, akire baromira nem lesz jó hatással egy erőltetett “macho” attitűd ráerőszakolása. Mivel ezek alapvetőn téves eszmék, az alap elgondolásuk is több sebből vérzik. Az ösztönök az egy dolog. Jó esetben van agyunk és személyiségünk mellé, valamint civilizált modern társadalomban élünk ahol badarság lenne azzal áltatni magunk, hogy az ösztönök mentén élés lenne a jó irány.Ezt a szűklátókörű, primitívebb közegből jövő emberek szokták leginkább életutuknak választani.
Ennél az emberi psziché és lélek sokkal összetettebb. Ezek együttese adja meg egy egyén teljes identitását. Elvitatni ezeket a tényezőket naivitás lenne. A fiúknak/férfiaknak ugyanúgy vannak érzelmi szükségleteik és ugyanúgy hatnak rájuk külső események, amelyeket kikerülni több szempontból sem érdemes. Mit fog ez eredményezni? Szorongást, önvádat. Rosszabb esetben teljes személyiségtorzulást vagy éppen erőszakos cselekedeteket, drogokhoz/italhoz való fordulást. A fiúkban ezen érzelmek elnyomás a szülő vagy társadalmi elvárások hatására,blokkokat fognak kialakítani. Létrejön egy elszigetelődés, úgynevezett “valami baj van velem” érzés. Tudatos gondolkodók lévén, sokan tisztában vannak vele, hogy érzelmeink/érzéseink elnyomása sosem vezet jóra. Általában a legvadabb alfa típusú férfiak a legtörékenyebb kisfiúk belül. Akik felé valaha elapadt szüleik felől a gondoskodó, odafigyelő, megengedő szeretet. Később ez komoly kompenzációkhoz vezet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez