A figyelmes hallgatás művészete - Mindfullness technika, amely megváltoztatja a kapcsolataidat
Hogyan figyelünk egymásra, mikor másokkal beszélgetünk? Hallgatni mindenki tud, de nem mindenki van jelen a párbeszéd közben. Az elménk hajlamos elkalandozni, amikor valaki más beszél és ilyenkor elkezdjük túlgondolni, félreértelmezni a hallottakat, a saját belső hitrendszerünk és félelmünk szerint. Ebből ered a híres mondás, miszerint elbeszélünk egymás mellett.
Az érzelmek is zavarják a hallgatási képességünket. Néha félreértelmezzük azt, amit valaki mond, mert úgy gondoljuk, hogy valami ártalmasat vagy sértőt mondanak nekünk. Az evolúciónak köszönhetően elménk mindig, mindenhol fenyegetést keres és készenlétben van.
A "figyelmes hallgatás" elnevezésű mindfullness technika egy nagyszerű megoldás lehet arra, hogy ítéletmentesen egymásra hangolódjunk. Arra ösztönöz bennünket, hogy lépjünk vissza az előre megfogalmazott elképzeléseinkből és teljes mértékben arra koncentráljunk, amit az illető mond, anélkül, hogy megítélnénk őket.
Előre felkészülsz a válaszra, mielőtt végig hallgatnád a másikat?
Az első rossz szokás, amit érdemes magad mögött hagynod, hogy előre készülsz egy szituációban a válaszra, mielőtt a másik befejezte a beszélgetést. Sokan ezt természetesen csinálják, mert szeretnék elkerülni a kellemetlen csendet.
Ehelyett próbálj spontánabb lenni. Csak a szavaidra fókuszálj, engedd, hogy maguktól utat törjenek benned az adott pillanatban. Olyan ez, mint amikor csak érzésből, intuícióból beszélsz. Előbb formálják az ajkaidat a szavak, mint sem, hogy elgondolkodnál arról, hogy mit fogsz mondani. Nem, nem fogsz butaságokat beszélni, ettől ne félj, sőt sokkal igazabb dolgok fogják elhagyni a szádat, mint amikor előtte megtervezed, hogy mi lenne a helyes, mit kéne mondanod.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez