A közösségi média többet elvesz, mint amennyit ad
Manapság életünk szinte minden egyes részletét megosztjuk a közösségi média felületein. A technológia évente ugrásszerűen halad, hogy mindenki számára nagyobb kényelmet biztosítson. Ugyanakkor felmerül a kérdés, valóban erre van szükségünk a megfelelő élethez? Hogyan is hat ránk a közösségi média igazából?
Célzott hirdetések
Az internet másik aspektusa a célzott hirdetések. Nyaralást tervezel? Látni fogod a kedvezményes járatokra mutató hirdetéseket. Ismét randiznál? Bal és jobb oldalon társkereső oldalak hirdetései jelennek meg. Miközben ezeket nagy előnynek tekintjük, más nézőpont szerint is meg kellene vizsgálni a dolgot. Hasonlóan ahhoz, ahogyan a hírcsatornánk az érdeklődési körünkhöz van igazítva, a tény továbbra is fennáll, hogy ezek az algoritmusok leveszik rólad ezt az információt.
Üres kommunikációs rendszer
Míg korábban minőségi beszélgetések híve voltál, egyre csak azon kapod magad, hogy napi szinten csak felesleges cseteléseket folytatsz. Valóban ezzel tudjuk fenntartani az emberi kapcsolataink jelentős részét? Lássuk be ezzel is csak beállunk a teljesen felszínes világnézetbe, miszerint kielégítő a smalltalk. Ha jobban belegondolsz pontosan ezzel nyírjuk ki a valódi és működőképes emberi kapcsolatainkat. Térj vissza a valóságba és kezdj el minőségi időt tölteni a számodra fontos emberekkel.
Kukkolóvá válsz
Szörnyű ez a szó, igaz? Magunkra sosem mondanánk ezt, mégis ha jobban belegondolsz azzal, hogy csekkoljuk egymás közösségi médiás profilját valamint aktivitását, mégis azzá válunk. Legyen szó a szerelmünkről, barátainkról, vagy random emberekről, nem bírunk leállni annak fürkészésével, hogy mások hogyan élik az életüket. Ez pedig hosszú távon mentálisan nagyon rossz hatással van a személyiségünkre.
Szűkülő szociális tér
Míg a közösségi médiás online életed aktív, addig sok esetben a valódi életed meglehetősen passzív tendenciát mutat. Ennek egyik oka az, hogy manapság teljesen hatása alá kerültünk a közösségi média által kapott visszajelzéseknek. A likeok és a kommentek egy bizonyos szintig ki tudják elégíteni az ember igényeit, ha önigazolásról van szó, de ennek szintén hosszú távú káros következményei vannak.
Hackerek
Noha a közösségi médiában az emberek túlnyomó többsége a kapcsolatok létesítéséről és a barátokkal való kapcsolattartásról szól, sajnos vannak akiknek egészen más szándékaik vannak. A hackerek számára az a célja, hogy ellopják az emberek személyes információit, és mindenféle célra felhasználják őket. És ha megszerzik az adataidat, mindenféle dolgot meg tudnak csinálni vele. El tudják lopni a személyazonosságodat, hozzá tudnak férni a bankszámládhoz, stb. A lehetőségek száma végtelen.
Depresszióra hajlamosít
Azok az emberek, akik napi két órát töltenek a közösségi médiát nézve, negatív változást tapasztalnak a hangulataikban. Többen arról számoltak be, hogy a 2 órás időtartam körül szorongást, ingerlékenységet vagy egyenesen depressziós érzést éltek meg.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez