A legismertebb babonák, és eredetük
A babona, vagy hiedelem, szűkebb értelemben, a világ mágikus szemléletéből fakadó tévhit. A babonás ember, a dolgoknak, vagy az eseményeknek mozgatójaként mindig természetfeletti erőket képzel el. Lássuk, melyek a legjellemzőbb hétköznapi babonáink.
A babonás ember azt reméli, hogy pl. a markában szorongatott kő megóvja a rossz történésektől. A legtöbb felnőtt sorsszerűséget fürkésző viselkedésével sincs baj, de vannak, akik túlzásba esnek, s a legkisebb történetekből is fontos üzeneteket olvasnak ki.
Péntek 13
Az a hit, hogy a 13-as szám szerencsétlenséget hoz, annyira elterjedt, hogy az eredetét homály fedi. Különféle teóriák szerint a keresztény tradícióhoz köthető megjelenése, miszerint az utolsó vacsorán Júdás a 13. helyen ült az asztalnál, de a viking mondavilágban is vannak nyomai: Loki, a csalás istene volt a 13. isten a sorban. A perzsa horoszkóp szerint, ahol csak 12 jegy van, a 13-as szám jelképezi a káoszt. A péntek 13-ától való félelem a 19. századig nyúlik vissza, és két régi babonát egyesít: a 13-as számtól való félelmet, és azt a meggyőződést, miszerint a péntek szerencsétlen nap.
A fekete macska
A fekete macskákat a nyugati kultúrákban régóta a szerencsétlenség előjelének tekintik, jelenlétüket a boszorkányokkal hozzák kapcsolatba. Számos kultúrában azt hiszik, hogyha egy fekete macska keresztbe megy át előttünk, akkor valami szörnyűség, akár halál is érhet bennünket. A szerencsejátékosok különösen félnek a fekete macska átkától, sokuk úgy tartja, hogyha a kaszinóba menet fekete macskát látnak, akkor el kell állniuk a játék szándékától.
Keresztbe font ujjak
Az ujjak keresztbe fonásával jó szerencsét kívánni (vagy fogadkozás közben titokban a hátunk mögött mutatni, hogy ne kelljen betartani az ígéretünket) mindenhol a világon elterjedt, de ennek a hiedelemnek az eredete is tisztázatlan. Úgy tűnik, a keresztény országokban a leggyakoribb, ami a keresztény jelképre, a keresztre utalhat. Vannak azonban más javaslatok is miszerint, lehet egy régi pogány vagy norvég gesztus, esetleg egy "jó szerencsét" babona, melyet az Anglia, és Franciaország között dúló „Száz éves háború” során alkottak meg az íjászok, akik a mutató, és a középső ujjukat használták az íj húrjának kifeszítéséhez.
Törött tükör
Általános hiedelem, hogy a tükör eltörése hét év szerencsétlen évet hoz. Ez a babona arra a hitre vezethető vissza, hogy a tükör a lélek egy részét foglyul ejti. Tehát, ha egy tükör eltörik, akkor a lélek egy része is megsérül. Ez lehet annak az oka is, hogy bizonyos kultúrákban letakarják a tükröket, és a tükröződő felületeket azokban a házakban, ahol meghalt valaki, így a lélek elhagyhatja az épületet anélkül, hogy csapdába esne a tükörben.
Kiömlött só
Régi babona, hogy a véletlenül kiömlött a só rossz ómen: azt mondják, hogy eredete a keresztény hagyományokra vezethető vissza. Iskarióti Júdás, állítólag kiborította a sót az Utolsó Vacsorán nem sokkal azelőtt, hogy elárulta Jézust. Tény, hogy az eredete valószínűleg sokkal pragmatikusabb: egészen a közelmúltig a só drága portékának számított, így pazarló kiborítását szerencsétlenségnek tartották.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez