A luxus melós – Land Rover Defender Hard Top
SZÓRAKOZÓHELYEN A gold digger: Szia. Milyen autóval jöttél? - Hello. Csak egy dobozossal… A lány továbbállt….és nem is tudja mekkora hibát követett el.
Vannak bizonyos élethelyzetek, munkakörök, amelyek megkövetelik, hogy B kategóriás jogosítvánnyal vezethető kisáruszállítót használjunk. Rendkívül széles a köre a 3,5 tonna alatti járműveknek, amelyek megfelelnek ennek az elvárásnak.
Lehetnek továbbá olyan igények, ahol ezen járművek terepes képességei is fontosak, hiszen nem egyértelmű, hogy tökéletes aszfaltcsík vezet mindenhová.
És persze nem utolsó sorban ott van még az ÁfA. Hiszen a kishaszonjárművek forgalmi adóját gond nélkül le lehet írni, vissza lehet igényelni, így, ha kell, ha nem, néhány kompromisszum mellett ugyan, de jól jön a 27% megtakarítás.
Általános megoldást jelentenek a pick-upok erre a célra. Ezek egyik előnye, hogy 5 személyes változatban is léteznek. Kompromisszum mentes boldogság és bennük van még valami dögség is. Az utóbbi időben az utasterük is egyre komolyabb luxust kínál. Igen ám, de a plató attól még ott van. Lehet ugyan dobozolni, burkolni és az utasteret belül bőrözni, de azért a pick-up egy teherautó. Van, aki ennél többre vágyik. Erre az igényre válaszolt a Land Rover, ez pedig a Defender Hard Top.
Ugyan nincsen benne 5 ülés, csak három. Sőt, ha jól meggondolom, akkor csak 2 kényelmes, de amennyiben ez elegendő, akkor kimondható, hogy a legmenőbb „teherautó” a piacon. A 110-es változatból, tehát a hosszabbik kivitelből ugyanis a márka megalkotta a haszonjárművet, amelyiket én azonnal megválasztottam a kishaszonjárművek királyának. És ameddig a Mercedes G osztályból nem jelenik meg a 63 AMG lefalazott változata, addig ez valószínűleg így is fog maradni. Van ugyanis egy szint, ami alá páran nem szeretnének menni. Valószínűleg sokan vannak így egyébként, de csak páraknak adatott meg, hogy ezt meg is engedhetik maguknak. A 16 millió feletti nettó vételár ugyanis jelentősen több, mint az imént említett pick-upok közül bármelyiknek az ára. De a Defender többet is ad. Nézzük meg mennyivel.
A tesztelésre kapott fehér Defeneren kívülről is észrevehető pár jel, amiből avatott szem egyből leveszi, hogy nem a szokásos soküléses változat. Hiányoznak a kiegészítő, rendelhető ez-meg-azok az oldaláról és ami a leginkább feltűnik, az a fehérre festett acélkerék. Elsőre ugyan sokkoló a különbség, de, hogy őszinte legyek, nekem bejött. Egyszerűen passzol ez a kontraszt ehhez a gigantikus méretű fehér kockához, amiről kilométerekről is le lehet venni, hogy luxuskocka. Annyira egyedi, hogy szinte lehetetlen párhuzamokat találni másik terepjáróval. Úgy szögletes, hogy közben telis-tele van ívekkel és lekerekítéssel. A téglalap alakú házba integrált, felül befejezetlen kört formázó LED-es fényszórók pedig kedves, kicsit kancsal arcot rajzolnak a termetes, egyenes vonalakkal megrajzolt frontrésznek.
Minden részlete kicsit más formájú, mintázatú, de az egész úgy áll össze, hogy jó megjelenésű, mutatós egységet alkot. A fekete, sötétített üvegezés mögött eben az esetben pedig belső burkolat van. De ez kívülről egyáltalán nem vehető észre. A csomagér ajtaján pedig ott van a pótkerék, ahogy ezt a Defenderektől már megszokhattuk. Ebben az esetben olyan előnyei is vannak a megoldásnak, hogy a 2 köbméteres csomagtérből sehol nem foglal el helyet a méretes darab.
A klasszikus utastér tehát csak az első ajtókon keresztül érhető el. A hátsó ajtók a csomagtérbe nyílnak, amely így kényelmesebb módon pakolható.
A belső tér nagyjából ugyanaz, mint a többi Defender esetében. Az ülések, amelyek kárpitozottak voltak és nem bőrrel bevontak, nagyrészt manuálisan állíthatók. Egyedül a támla mozgatása volt elektromos. Ha ez hátránynak mondható, akkor ülésszellőztetés sem volt a felszereltség része, de természetesen az ülésfűtés nem maradt ki, csakúgy, mint a kormányfűtés sem.
A kormány persze megkapta ugyanazt a jóminőségű bőrözést a karimáján, mint a standard típus. A középső részének alapanyaga pedig ugyanaz a különleges kemény tapintású kemény műanyag. A küllők jobb és bal oldalán pedig érintésérzékeny felületet találunk, melynek funkciója annak függvényében változik, hogy mit szeretnénk éppen beállítani
.
A kormány mögött, egy részben analóg részlettel kiegészített digitális műszeregységet találunk. Kifejezetten szép, játékos részlet, ahogyan az analóg műszeregység mutatója, számozása átfolyik a digitális részbe. Szinte észre sem lehet venni a határokat.
A középkonzol különlegessége, hogy az érintőképernyős infotainement, mint egy „beékelt tablet” a műbőrrel bevont középkonzol elemei közé lett elhelyezve. Olyan érzést teremt, mintha kivehető, vagy tologatható lenne. Tetszetős megoldás, amelynek fényét emelni, hogy a Land Rover, Jaguar konszern által használt digitális menürendszer kifejezetten jól használható. Mutatós a grafikája, gyors és jól kezelhető, logikus felépítésű.
A kijelző alatt fizikális gombokat és az automata váltókart találjuk.
A szövetülések kényelmesek, tágas helyet biztosítottak. A térérzet annak ellenére nagy, hogy a székek mögött egy sötét lefalazás található. A harmadik ülés, amennyiben nem használjuk, lehajtva könyöklőként használható.
A meghajtás sem kispályás a Hard Topban. 3 literes sorhatos dízel erőforrás adja a meghajtást. Létezik egy erősebb 300 lóerős változat, illetve a tesztelt járműben található, gyengébb 250 lóerős és 600Nm nyomaték leadására képes kivitel. Mind a kettőhöz a ZF nyolcsebességes automatája csatlakozik.
Úgy gondolom, hogy a gyengébb is bőségesen elegendő. Nagyon jól ment ez a kivitel is, illetve terepen is jól teljesített. Fogyasztása vegyes használat mellett 11 liter volt. Visszafogott vezetéssel van esélye az egyszámjegyű átlagnak, de ha városban használjuk, vagy jobban nyomjuk neki, akkor szerintem ez lehetetlen lesz.
A terepes képességeket tekintve a Defender ezen változata talán még ideálisabb is, mint a sima verzió. A padlólemezt megerősítették ennél a változatnál és teljesen le is burkolták. Önhordó a karosszéria, amely rendkívül merev. Természetesen mindenféle beállításokkal támogatja az elektronika, hogy jobban viselkedjen a jármű, amennyiben zordak a körülmények. Felezővel, lejtmenet vezérlővel van felszerelve, illetve elől és hátul is zárható a difi. A kényelmes légrugók pedig akkor dolgoznak, amikor kell, vagy amikor akarjuk. Természetesen minden gombnyomásra történik a műszerfal közepén elhelyezett gyorsgombok, illetve a menürendszerben található beállítások segítségével
.
A Defender Hard Top tehát egy olyan melós autó, amely valójában nem is az. Egy luxus terepjáró 3 üléssel és egy óriási, minőségi raktérrel. Nem vagyok benne biztos, hogy az Áfa spórolós réteg számára készült, hiszen szinte fele pénzért lehet kiválóan felszerelt pick-upot kapni. 16-17 millió között, amennyi ennek az autónak a nettó ára, pedig bőven kapunk bruttó áron is terepjárókat. Viszont nem Defendert! A nemrégiben nálunk járt normál változat, amelyről a cikk itt olvasható, ugyanis 10 millió forintnál is többe került bruttó. Így a luxusért ez mondhatni nem is olyan sok. Vezetni, közlekedni vele, pedig valóban álomszerű.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez