A természet kincsestára: növények, melyektől azonnal jobb kedved lesz
A hortikulturális-terápiát pszichiátriai esetekben is előszeretettel alkalmazzák a depresszió leküzdésére. Hát még ha olyan növényeket ültetsz, melyek azonnal jó kedvre derítenek! Íme egy kis útmutató abszolút kezdőknek.
A friss tavaszi levegő, a szikrázó napsütés és az ébredező természet a legjobb gyógyír minden betegségre. Ha úgy érzed, fogy a türelmed, csökken az energiaszinted és kezd eluralkodni rajtad a stressz, kertészkedj! A hortikulturális-terápiát pszichiátriai esetekben is előszeretettel alkalmazzák a depresszió leküzdésére. Hát még ha olyan növényeket ültetsz, melyek azonnal jó kedvre derítenek! Az alábbiakban 7 kedélyjavító növényt mutatunk be nektek, melyeket ti magatok is termeszthettek, de gyógyteaként fogyasztva is kellemesen nyugtatják az idegrendszert. Íme egy kis útmutató abszolút kezdőknek.
Koktélparadicsom
A paradicsom héjában található nagymennyiségű likopin gyulladáscsökkentő hatásánál fogva elősegíti az oxidációs folyamatokat, és felveszi a harcot a depresszióval szemben. Mivel a legtöbb likopin a paradicsom héjában található, legjobb, ha normál paradicsom helyett sok kis koktélparadicsomot fogyasztunk.
Termesztheted a kertben vagy a balkonon, a koktélparadicsom jól megél bármely éghajlaton. A magot vagy paradicsompalántát a fagy elmúltával ültesd napos helyre, trágyázott anyagos vagy homokos földbe. A palánta mellé szúrj egy karót, amihez óvatosan hozzákötözheted. Bőségesen öntözd meg, és kétnaponta pótold a vízveszteséget. Kb 2-3 hónap múlva szüretelhetsz.
Oregano
Az oregánóban található koffeinsav erős görcsoldó, segít legyőzni a szorongást, a depressziót, és a kimerültséget.
Mint a fűszernövények általában, az oregáno termesztése sem kíván különösebb szakértelmet. A magokat ültessük 1 cm mélyre napos, vagy félárnyékos helyre, konyhaablakba, vagy sziklakertbe. Ha tehetjük, válasszunk minél nagyobb virágládát és a palánták közt hagyjunk kb. 20 cm helyet. Fogyaszthatjuk szárítva és frissen.
Napraforgó
A napraforgó magjában az antidepresszáns fenilanalin található, melyet a szervezetünk noradrenalinként (pozitív izgalmi állapotért felelős hormon) hasznosít. Vigyázat, függőséget okoz!
A mag mellett a napraforgó gyönyörű virága is kellemesen hat a közérzetünkre, ezért, ha tehetjük, ültessük a kertünkbe. A fagy elmúltával ültessük a magokat napos helyre, és rendszeres öntözés mellett nyár végére szépséges virágaink lesznek.
Kamillavirág
A kamilla virágából készült teafőzet a nyugodt éjszakák tökéletes előkészítője. Koffeinsav és quercetin tartalma csökkenti a stresszt, segíti az izmok ellazulását és nyugtatólag hat az elmére.
Késő tavasszal a magokat vagy palántákat ültesd egymástól legalább 14 cm távolságra kb. 3 mm mélyen. Szárazságtűrő növény, de megerősödéséig a földjét tartsd nedvesen. Szereti a napsütést, júniustól augusztusig virágzik.
Levendula
A levendula színe és illata nyugtatólag hat az idegrendszerre. Készíthetünk belőle teát, szörpöt, de apró ruhazsákokban, szárított formában is sokáig illatozik az ágyunk mellett.
Ha szívesen ültetnél a kertedbe, vagy a balkonodra levendulapalántákat, napos helyet válassz, lehetőleg laza, homokos talajjal. Jól tűri a szárazságot, nem annyira igényes, de azért időnként öntözd meg. Júniusban már gyönyörködhetsz a virágaiban is.
Közönséges orbáncfű
Az orbáncfű virágából és leveléből készült főzet nagyon erős antidepresszáns, megnyugtatja az idegeket és azonnal jobb kedvünk lesz tőle. Ha gyógyszert kell szedned, fogyasztása előtt kérd ki egy patikus véleményét, mert bizonyos hatóanyagok erejét csökkentheti.
Az orbáncfű magokat tavasszal virágládába ültesd, ugyanis a gyomnövényekhez hasonlóan nagyon gyorsan terjeszkedhet. Júliusban már „szüretelheted” is a leveleket, de virágokat majd csak a következő év júliusában terem.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez