A tisztaságmánia jelei
Mindenki szereti a rendet, és a tisztaságot maga körül, ez természetes dolog. Azonban könnyen megesik, hogy valakin olyannyira képes eluralkodni a rendmánia, hogy súlyos probléma is lehet belőle, mondhatni betegséggé alakul át.
Eszünkbe se jut, hogy a túlzott mértékű rendrakás, és takarítás a kényszerbetegség tünete. Ez leginkább a nőket érinti, de megesik olykor, hogy a férfiaknál is előfordul. Az ilyen betegségben szenvedő nő, vagy férfi állandó kényszert érez arra, hogy minden csillogjon-villogjon körülötte, még akkor is, ha előtte pár órával takarított ki. A rendrakás egy idő után akár veszekedésbe is torkollhat. pl: ha egy tollat elmozdítunk a helyéről, vagy a poharat nem a kék tálcára tesszük, hanem a pirosra.
Ennek a betegségnek azonban legtöbb esetben lelki háttere van. A tisztaságmánia egy eszköz arra, hogy fel tudják dolgozni a különböző belső vívódásokat, csalódásokat, fájdalmat. Nehéz megállapítani, hogy mi számít annak, de ha mégis szeretnénk magyarázatot kapni, akkor úgy tudjuk jellemezni az állapotot, hogy a tisztaságmánia az, ha az illető környezete, nem érti, furcsán néz, hogy minden milyen alaposan ki van takarítva, és minden pontosan a helyén van.
A tisztaságmánia bárkinél előfordulhat, aki nem a legjobb életszakaszban van éppen, vagy annál, aki elveszítette a kontrollt a saját élete felett. A legtöbb esetben tinédzsereknél, és fiatal nőknél fordul elő.
A tisztaságmánia 4 legfőbb tünete:
- a lelki egyensúly hiánya
- túlzott megfelelési kényszer
- görcsös ragaszkodás a napi többszöri takarításhoz, tisztálkodáshoz
- láthatatlan szennyeződések kényszeres eltávolítása
A jó hír viszont, hogy van rá megoldás. Akár egyedül is leküzdhetjük, de kérhetünk segítséget is a környezetünktől. A legjobb megoldás, ha mi magunk szeretnénk megküzdeni ezzel a problémával, hogy találjunk magunknak elfoglaltságot, hobbit, töltsünk minél több időt a családunk, barátaink körében. Idővel észre fogjuk venni, hogy fontosabb az, hogy jól érezzük magunkat, a szórakozás, mint a tükörfényes, csillogó, villogó lakás látványa.
Viszont ha azt érezzük egy percig is, hogy már eluralkodott rajtunk a tisztaságmánia, akkor bizony érdemes egy szakember segítségét kérni. Sokat segíthet a terápia, ahol beszélgethetünk a sorstársainkkal, és talán viszont láthatjuk rajtuk keresztül, mi is a mi igazi problémánk.
A legfontosabb, hogy ha egy közeli ismerősünk, vagy egy nagyon jó barátunk, netán egy családtagunk szenved tisztaságmániában, soha ne hibáztassuk az illetőt. Normális keretek között kell vele tudatni, hogy már picit kezdi túllépni a határokat. Csináljunk ilyenkor közös programokat, próbáljuk elterelni a figyelmét. Ha ez sem segít, akkor szépen le kell vele ülni, és elmondani neki, hogy orvosi segítséggel ismét önmaga lehet, és, hogy mi mindenben támogatjuk, és mellette állunk. Soha nem szabad erőszakosnak lenni, mert egy életre elveszíthetjük a bizalmát, és akár az állapota is súlyosbodhat.
A rendszeretet nem egyenlő a tisztaságmániával! Ha valaki igényes önmagára, és az otthonára, még nem jelenti azt, hogy ő beteg!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez