A tökéletes önéletrajz összetevői
Az álmaink munkájához vezető út bizony rögös, és ahhoz, hogy eljussunk egy interjúig, ahol lehetőségünk van lenyűgözni leendő munkaadóinkat, először is szükségünk lesz egy tökéletes önéletrajzra.
CV-vel általában mindenki rendelkezik, aki valaha életében megpályázott már akár gyakornoki pozíciót, akár önkéntes munkát, valamilyen szervezet tagjává akart válni vagy bármiféle álláshirdetésre jelentkezett. Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mik azok a dolgok, amiket ebbe az egy-két oldalba belesűrítünk, hiszen ez alapján fognak elsőként valamilyen egységes képet alkotni rólunk.
Tanulmányok
Egyértelmű, hogy szükséges felsorolni, hogy hol tanultunk, milyen képesítéseket szereztünk. Azonban nem feltétlenül kell addig visszamenni, hogy mi volt a jelünk az óvodában, tehát hacsak nem értünk el hatalmas nagy sikereket, az általános iskolát és a középiskolát hanyagolhatjuk is, amennyiben rendelkezünk folyamatban lévő felsőfokú tanulmányokkal vagy már végzettséggel is. Mindenképpen térjünk ki arra, hogy melyek voltak a főbb tantárgyaink, illetve milyen szakirányt választottunk és végeztünk el az adott szakon.
Munkatapasztalat
Bár időnként hallhatunk javaslatokat arra vonatkozóan, hogy csak az megpályázott munkakörrel releváns tapasztalatokat hagyjuk benne az önéletrajzunkban, talán mégis jobb lehet minden mást is leírni, legyen az diákmunka vagy éppen teljesen más szakterületen szerzett élmények. Sokat elárulhat rólunk, ha kiderül, hogy milyen más szakmák érdekelnek még minket, illetve az, hogy hajlandóak voltunk már tanulmányaink közben munkát vállalni szórakozás helyett, azért, hogy pénzt keressünk, a saját lábunkra tudjunk állni.
Nyelvismeret
Manapság gyakorlatilag már alig lehet olyan helyre jelentkezni, ahol ne lenne elvárás legalább egy idegen nyelv ismerete. Elsősorban az angol és/vagy a német nyelv szokott lenni az elvárás, viszont sok helyre keresnek francia, spanyol, olasz vagy éppen orosz nyelvtudással rendelkező embereket is. Mindenképpen tüntessük fel, ha valamilyen különlegesebb nyelven tanulunk, abban az esetben is, ha még csak nemrégiben kezdtünk hozzá. Az viszont nagyon lényeges, hogy semmi esetre se füllentsünk arról, hogy milyen szinten beszélünk egy nyelvet, hiszen a személyes vagy éppen telefonos interjú során pár mondat alatt úgyis kiderül, hogy hol is tart a tudásunk.
Önkéntes munka
Önkéntes munkát azért jó végezni, mert ezzel önzetlenül segíthetünk másoknak, anélkül, hogy bármit is várnánk cserébe, viszont egy valamit már biztosan nyerünk vele, az érzést, hogy valami jót cselekedtünk, ami előrébb vitte mások életét, munkáját. Emellett persze igen jó pontot jelenthet álláskeresés során is, hogy nem sajnáltuk az időnket és energiánkat egy jó ügybe fektetni.
Szakmai gyakorlat
Ha esetleg pályakezdőként pályázunk meg egy állást, mindenképpen tüntessük fel azt is, ha részt vettünk az iskolai évek során vagy azt követően valamilyen kötelező vagy önként vállalt szakmai gyakorlaton, hiszen ez tökéletesen helyettesítheti a munkatapasztalatok kezdetben kissé rövid listáját.
Diákszervezet
Az, hogy tagjai voltunk egy szervezetnek, megfelelőképpen prezentálja, hogy képesek vagyunk másokkal együttműködni, és szívesen válunk egy közösség hasznos tagjává. Mindenképpen emeljük ki, ha valamilyen pozíciót elvállaltunk/elnyertünk a szervezeten belül, illetve azt is, ha valamilyen esemény szervezésében vagy lebonyolításában vettünk részt.
Külföldi tanulmányok /munka /tapasztalat
Az, hogy akár egyedül, akár többedmagunkkal külföldre költözünk akár csak pár hétről, akár több hónapról vagy évről legyen szó, meglehetősen sok dolgot árul el rólunk. A hangsúly nem azon van, hogy tanulás, munkavállalás, esetleg egy új kultúrába való betekintés motivál minket, egy ilyen lépés számtalan tulajdonságunkat bizonyítja. Ilyen például, hogy nem félünk a változástól, egy új és ismeretlen helyzettől, esetleg a bizonytalanságtól.
Készségek
Itt mindenképpen próbáljuk kerülni a „remek kommunikátor vagyok”, „jó csapatjátékos”, „egyedül is dolgozni tudó” közhelyeket. Persze ha rendelkezünk ezen tulajdonságokkal, kitérhetünk rájuk, de inkább próbáljuk a CV végén bemutatni őket, úgyhogy egy pár mondatban mindre hozunk valamilyen példát az életünkből. Nem árt megemlíteni, ha szorgalmasak, kitartóak vagy éppen céltudatosak vagyunk.
Érdekes hobbi, szabadidős tevékenység
„Szeretek olvasni, túrázni, színházba járni”. Persze, ki ne szeretne. Ezzel egészen biztosan nem fogunk lenyűgözni senkit, és megjegyezni sem fognak minket. Ha esetleg valamilyen különlegesebb, egyedibb hobbival vagy érdeklődési körrel rendelkezünk, mindenképpen írjuk le, hiszen remek téma lehet egy interjú során, és meglehetősen meggyőző lehet, ha az ember kellő szenvedéllyel tud beszélni valamiről, ami érdekli. Sőt, kiderülhetnek ez által olyan tulajdonságaink, amik esetleg jól jöhetnek a megpályázott pozíció betöltése során.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez