A világ legkülönlegesebb útjai
Az utazásban általában a végcél a legizgalmasabb, bár előfordul, hogy már maga az odavezető út is lenyűgözi az embert, pláne, ha az olyan híres, elbűvölő, elképesztő, esetleg vérfagyasztó, mint alábbi felsorolásunk prominens képviselői. Ezek az utak már-már ikonikusak, ahol lényegében nem is a végcél a lényeg, hanem maga az út, melyen végigmenni – nagy valószínűséggel – mindannyiunk titkos vágya.
Great Ocean Road, Victoria, Ausztrália
A világ egyik legszebb – és méltán leghíresebb – part menti panorámaútja a Victoria állambeli Great Ocean Road, Ausztrália déli partján. A 243 km hosszú útvonal az ausztrál nemzetörökség része, melyet az I. világháborúból hazatért katonák építették 1919 és 1932 között. Legnagyobb látványossága a híres, 12 Apostol nevezetű tengerparti sziklaformáció, melyekből mára csak hét maradt az intenzív természeti igénybevétel miatt. Az út Torquay és Allansford városokat köti össze, út közben hangulatos üdülővárosokat és az Otway Nemzeti Park egy részét is érintve. Megépítése rendkívüli erőfeszítéseket követelt, sok munkás életét is veszítette.
Overseas Highway (U.S. Route 1), Florida, USA
A 181,9 km hosszú autópálya Florida déli csücskét (Key Largo) és Key Westet köti össze a Florida Key nevezetű korallsziget-csoporton keresztül. Nagy részét az 1912-ben elkészült Overseas Railroad nyomvonalára építették, melyet 1935-ben egy hatalmas hurrikán részben lerombolt. Az autópályát 1938-ban nyitották meg a forgalom előtt, egyik leghíresebb része a Seven Mile Bridge nevű híd. Az útvonal látványos trópusi szigeteken, illetve az öböl vizén vezet keresztül. Florida Keys szigeteinek jó részén nemzeti parkok várják az érdeklődőket, ahol olyan bennszülött állatfajok élnek, mint az amerikai krokodil, vagy a Key-szarvas.
Karakorum Highway, Kína-Pakisztán
A világ egyik legmagasabban fekvő kiépített, aszfaltozott útja a kínai Ujgur autonóm terület Hszicsiang régióját és a pakisztáni Gilgit-Baltistan régiót köti össze 1300 kilométer hosszan, miközben a Karakorum-hegység vadregényes vonulatait szeli át. Figyelembe véve tengerszint feletti magasságát és a nehéz körülményeket, a világ nyolcadik csodájaként is emlegetik, ami a mérnöki teljesítményt illeti. Közkedvelt turisztikai nevezetesség, mely főként a 60-70-es évek hippi társadalma körében lett népszerű. Az út 1959-79 között épült, s mintegy 810 pakisztáni és 200 kínai munkás vesztette közben életét. Az útvonal több helyen az ősi Selyemút nyomvonalát követi.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez