„Aki keres, az nem talál; ám aki nem keres, arra találnak.” – Idézetek Franz Kafkától
Szürreális helyzetek és bizarr, emberi sorsok. A cseh születésű, németül publikáló író, Franz Kafka műveiben az elidegenedés, a rettegés és a fantasztikum művészi egyveleget alkot. Egyedi stílusú novellái, s regényei (Az átváltozás, A per, A kastély) mély mondanivalót hordoznak magukban. Így nyer értelmet a következő mondat is: „Aki keres, az nem talál; ám aki nem keres, arra találnak.” – idézetek Franz Kafkától.
„Aki csak a jövőről gondoskodik, nem olyan gondos, mint az, aki csak a pillanatról gondoskodik, mert a pillanatra sosincs gondja, csupán annak időtartamára.”
„Az életkezdet két feladata: vond egyre szűkebbre körödet, s nézd meg mindig, nem bujkálsz-e valahol körödön kívül.”
„Az emberiséggel mérd magad. Aki kételkedik, azt ez kételkedőbbé teszi, aki hisz, abba hitet önt.”
„Az igazi megismerés: bukások sorozata, amit mindannyiszor gyermetegen boldog talpra állás követ.”
„Aki keres, az nem talál; ám aki nem keres, arra találnak.”
„Az igaz út olyan kötélpálya, amely nem a magasban, hanem épp a föld felett van kifeszítve. Láthatóan nem is arra rendeltetett, hogy járjunk, inkább, hogy botladozzunk rajta.”
„Minden emberi hiba forrása a türelmetlenség, az, hogy időnek előtte szakítunk a módszerességgel, látszatkerítésekkel vesszük körül - a látszatot.”
„Minden viszonynak megvannak a maga fogyatékosságai, így a miénknek is, hiszen mindketten más és más világból kerültünk össze, s amióta ismerjük egymást, mindkettőnk élete teljesen új útra tért, egyelőre még bizonytalanul érezzük magunkat, hiszen még túlontúl új minden.”
„A szeretet éppoly problémátlan, mint egy jármű. Csak az a kérdés: ki vezeti, ki utazik, és merre visz az út.”
„Az ember soha nem elégedhet meg annyival, hogy tudja, mi jó, s mi rossz. Törekednie kell arra is, hogy aszerint cselekedjék.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez