Amit a babatápszerekről tudni érdemes
Kisbabánk legfontosabb tápláléka az anyatej. Egészséges tápanyag és fontos lelki kapocs Anyával. Azonban előfordulhat , pl. betegség miatt nincs elég anyatej és tápszert is kell adjunk. Cikkünkben ezt a kérdéskört tekintjük át. A születés után még éretlen a bélrendszer, ezért speciális, nagy energia tartalmú, folyékony táplálékot igényel, ráadásul nagy mennyiségben. 4-6 hónapos korra érik meg annyira, hogy anyatejen és/vagy tápszeren kívül szilárdabb élelmet is befogadjon.
Tudományosan bizonyított tény, hogy bizonyos betegségek kockázata jelentősen csökkenthető a tudatos és megfelelő csecsemőtáplálással (pl.allergia, elhízás). Törekedjünk a szoptatásra, tegyünk meg mindent érte, ha kell, kérjünk segítséget szakembertől. Ha pedig mégsem lesz elegendő mennyiségű anyatej csecsemőnknek, akkor se csüggedjünk, rendelkezésre állnak kiegyensúlyozott összetételű tápszerek. A hazánkban forgalomba kerülő tápszerek szigorú minőségi követelményeknek felelnek meg, rendszeresen ellenőrzöttek és az összetételüket is komoly szakmai ajánlások alapján határozzák meg. Tévhit az a gondolat, hogy a „táptól” nagy lesz a baba feje, mert felfújja! Amennyiben a súlyának és az életkorának megfelelőt választjuk és az adagolást követjük, normális ütemű fejlődést várhatunk. 1 éves kor alatt semmiképp ne kapjon gyermekünk tehéntejet! Túl sok fehérjét tartalmaz, ez a veséknek nagy terhelés; alacsony, kizárólag állati eredetű, kevésbé értékes összetételű zsír található benne, ezen kívül rosszul felszívódó vas és a korosztálynak elégtelen mennyiségű vitamin és ásványi anyag. A tápszerben levő tej előkezelt, finomított formában tartalmazza azokat a tápanyagokat, amelyekre kisbabánknak szüksége van. Az összetétele közelít az anyatejéhez.
A tápszerek funkcionális csoportosítása:
- Anyatej-helyettesítő tápszerek
- Anyatej-kiegészítő, avagy követő csecsemőtápszerek
- Tápszernek nem minősülő, tejalapú junior gyermekitalok
- Speciális gyógyászati célra szánt tápszerek
- Szójafehérje-bázisú csecsemőtápszerek
Az anyatej helyettesítő csoportban megkülönböztetjük az egészséges és a beteg babák számára készült tápszereket. A egészséges csecsemő 4 hónapos koráig is érdemes ún.hipoallergén tápszert adni, ami kisebb molekulájú fehérjéket tartalmaz, mivel a bélrendszer még éretlen. Ha előfordul a családban allergia,asztma, ekcéma, akkor 1 éves korig kapjon ilyen tápszert kisbabánk. Ezzel védjük Őt az allergiás betegségek korai megjelenésétől. Ha nincs allergiás rokon, akkor 4 hónapos kortól már kaphatja az általános rendeltetésű tejalapú tápszert. Természetesen ahogy nő a baba, változik a tápanyag igény, ezt is figyelembe kell venni a választásnál. Amennyiben valamilyen panasza van szemünk fényének, akkor az ennek megfelelő táplálékot kell kapnia.
Koraszülöttek táplálására alkalmas különleges összetételű tápszerek és növekedést segítő fehérjedúsító folyadékok is vannak a palettán. Ezeket 5 kg-os súlyhatárig javasolt adni.
Normál növekedésű bukós csecsemőnek ételsűrítőt tartalmazó ún.antireflux tápszerre van szüksége. Ha fáj gyakran a pocakja, erre is van megoldás a különleges rendeltetetésű tápszercsoportból (szenzitív formák).
Hasmenés kezelésében is van lehetőségünk tápszert adni, ide tartoznak a sópótlásra (orális rehidrálásra ) szolgáló porok is.
A különböző ételallergiák kezelésére pedig a speciális gyógyászati csoportból válogatunk tehéntejfehérje mentes, tejcukormentes és az egyéb panaszokra való tápszereket. 1 éves kor után a tehéntejfehérje túlérzékenyeket kivéve már nem adunk hipoallergén tápszert, de a mostani ajánlás szerint 2 éves korig ne kapjon színtejet csemeténk! 1-2 éves korig követő tápszereket, vagy junior tejitalokat javaslunk. Emellett a tejtermékeket fokozatosan be lehet vezetni a kisded étrendjébe.
A szójatápszerekről: Ma már nem ajánljuk, a gyakori ételallergia miatt. A tehéntejfehérje érzékeny babák 40%-a érzékeny szójára is.
Cikkünk témája a tápszerek ismertetése volt. Üzenete a következő 3 fontos mondat:
- Szoptassunk, ameddig tudunk.
- Ha mégsem sikerül, van biztonságos megoldás.
- Tehéntejet ne adjunk 1 éves kor alatt, ha lehet 2 éves korig sem.
Az etetés, táplálás szeretetteljes, odafigyelős ősbizalmon alapuló intim együttlét kisbabánkkal. Ezt ne feledjük!
Dr. Orosz Ágnes - gyermekgyógyász
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez