Art Market Budapest: négy napon át csurig tele a Millenáris
Négy napon át várja a látogatókat a Magyarországon megrendezésre kerülő egyetlen kortárs nemzetközi képzőművészeti vásár, az Art Market Budapest 2011. A Közép- és Kelet-Európa művészetének bemutatására összpontosító seregszemle váratlanul jelentős érdeklődés mellett kerül megrendezésre: a budapesti Millenáris B csarnokát összesen közel 70 kiállító tölti majd meg.
Magyarország legjelentősebb galériái, számos külföldi kiállító, művészeti intézmények, magazinok és vállalkozások is megtalálhatók majd október 27-30 között a Millenárison, az Art Market Budapest Nemzetközi Művészeti Vásár névre keresztelt rendezvényen, ahonnan a szervezők helyhiány miatt több jelentkezőt kénytelenek voltak elutasítani. A vásárhoz a csarnok előtti téren kortárs szoborpark, míg a vásár helyszínén és Budapest különböző pontjain kortársművészeti események kapcsolódnak. A szervezők a látogatók számára ingyenes belépést biztosítanak, a fiatalokat szombat éjszakai záró party, a még fiatalabbakat múzeumpedagógiai foglalkozások és művészeti gyermekfoglalkoztató várja. Az Art Market Budapest mindennap 10 órától tart nyitva, csütörtökön 22 órakor, a többi napon pedig 19 órakor zár majd.
A négynapos rendezvényen 66 önálló stand tölti tele a budapesti Millenáris „B” épületének kiállítási csarnokát. A kiállítók között Magyarország szinte valamennyi számottevő kortárs galériája megjelenik majd, mellettük pedig már ebben az évben tíz külföldi kiállító mutatja be az általa képviselt művészek alkotásait. A kiállítási standok három szekcióba rendezve kerülnek elhelyezésre az egyedülálló kiállítási térben, a galériák szekcióját művészeti projektek valamint a kisebb alapterületű kiegészítő standokon különböző művészeti intézmények, szakmai magazinok és kiadók, művészeti szolgáltatók egészítik ki saját kiállítási anyagukkal. A kiállítótérben látható sok száz műtárgyból álló különlegesen színes anyagot látványosan egészíti ki az a szoborpark, amely Steel Promenade (vagyis acélból épült sétány) címen a Millenáris épületei közötti szabadtéren kerül kiállításra.
A vásár bizonyos művészeti témáknak különleges figyelmet szentel. Az egyik ilyen kiemelten kezelt téma a kortárs cigányművészet: a vásár területén külön kiállítási anyagként magángyűjteményekből válogatott cigány képzőművészeti anyag kerül bemutatásra, szerephez jut egy kifejezetten cigány alkotókat bemutató galéria, és a témához kapcsolódva szakmai kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül. Ezek mellett nem véletlenül került a kiemelt témák közé a magyar és közép-európai fotóművészet sem, hiszen a 20. század globális fotóművészetét meghatározó alkotók, André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassai, Robert Capa és mások Magyarország és a régió egyfajta specialitásává tették ezt a művészeti ágat. A fontos gyűjteménnyel rendelkező Magyar Fotográfiai Múzeum mellett mintegy tucatnyi galéria mutat be fotóanyagot, Budapestre érkezik Szlovénia vezető fotógalériája, bemutatkozik a Mai Manó Ház, illetve a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jóvoltából a legfiatalabb fotós generáció is.
A vásárhoz támogatóként számos jelentős hazai és nemzetközi személyiség csatlakozott. Mint ismert, az Art Market Budapest védnöke Nancy G. Brinker, az USA kormányának korábbi protokollfőnöke, korábbi budapesti nagykövet, a Susan G. Komen alapítvány vezetője, az Egészségügyi Világszervezet jószolgálati nagykövete, az USA befolyásos közéleti személyisége, valamint a nemzetközileg is nagyra becsült diplomata, Martonyi János külügyminiszter. A vásár nemzetközi jelentőségét és szakmai megbecsülését erősítik a kuratórium tagjai, Soraya von Stubenberg, a Sotheby’s és az Uniqa kelet-európai tanácsadója, Nicola Trezzi, a Flash Art Magazin szerkesztője és a Prágai Biennálé vezető kurátora, Hegyi Lóránd, a Musée d'Art Moderne de Saint-Étienne Métropole, Európa egyik legjelentősebb kortárs múzeumának igazgatója valamint Gulyás Gábor, a Műcsarnok vezetője.
Különleges látványosságra számíthat például az a látogató, aki a csütörtöki meghosszabbított nyitva tartási időben érkezik a vásárra, hiszen számos kiállító jelentette be szándékát, hogy ebben az időpontban saját standján önálló eseményt hozzon létre. Példaként említve a debreceni MODEM jóvoltából például 19 órától a helyszínen Winkler Nóra és beszélgetőpartnerei a „Hibriditás a Kárpátok között. Az Irokéz Gyűjtemény és a rendszerváltás” című kötetet mutatja be. A programok között különleges színfolt a vásár egyfajta záróeseményeként szombat éjszaka megrendezésre kerülő „Factory” című party, amely címében és hangulatában egyaránt utal Andy Warhol híres New York-i műtermére és az egykori ipari épületkomplexumra épült Millenárisra.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez